US Open. Gwiazdy gospodarzy grają dalej

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W poniedziałek pierwszy krok w kierunku obrony tytułu zrobiła Sloane Stephens. W pojedynku dwóch wielkoszlemowych mistrzyń Venus Williams okazała się lepsza od Swietłany Kuzniecowej.

Spotkanie na Arthur Ashe Stadium lepiej rozpoczęła Rosjanka, która wyszła na prowadzenie 3:1. Pięć następnych gemów padło jednak łupem amerykańskiej gwiazdy, która objęła prowadzenie 1:0 w meczu. Starsza z sióstr Williams dobrze zaczęła również drugą odsłonę pojedynku, dwukrotnie odebrała podanie rywalce, dzięki czemu odskoczyła na 4:1. Przy wyniku 5:3 siedmiokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych miała dwie piłki meczowe przy serwisie Kuzniecowej, ale 33-latka urodzona w Sankt Petersburgu się wybroniła. Chwilę później odrobiła stratę „breaka” i wyrównała na po 5. Rosyjska tenisistka rozstrzygnęła na swoją korzyść również dla następne gemy i konieczna do rozegrania okazała się decydująca partia. Ta część meczu rozpoczęła się tak samo jak poprzednia. Williams szybko wyszła na prowadzenie 4:1, ale tym razem nie pozwoliła się dogonić rywalce i po 2 godzinach i 55 minutach mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Następną rywalką byłej liderki światowego rankingu będzie Camila Giorgi.

Solidnie na awans do drugiej rundy musiały zapracować również Elina Switolina i Karolina Pliszkova. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów po zaciętym dwusetowym pojedynku pokonała Zarinę Dijas, a 22-latka urodzona w Odessie straciła seta w pojedynku z Sachią Vickery.

Jestem bardzo zadowolona z tego jak zagrałam i poradziłam sobie z presją pierwszej rundy – wyjaśniła Switolina. – Ona nigdy nie jest łatwa, szczególnie jeśli słabo zagrałaś w poprzednim Wielkim Szlemie. Myślę, że taki trudny mecz doda mi pewności siebie i pomoże w kolejnych rundach.

Większych problemów z zapewnieniem sobie miejsca w kolejnej fazie US Open nie miały Garbine Muguruza oraz broniąca tytułu Sloane Stephens. Amerykanka bez straty seta pokonała Jewgienię Rodinę, a tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego oddała tylko trzy gemy Zhang Shuai.

W ślady Simony Halep poszły dwie inne rozstawione tenisistki, Anastazja Pawluczenkowa i Magdalena Rybarikova. Rosjanka w trzech setach przegrała z Rebeccą Peterson, a 29-latka mieszkająca w Bratysławie musiała uznać wyższość Wang Qiang.

W poniedziałek jako jedne z pierwszych do drugiej rundy awansowały Elise Mertens, Ashleigh Barty, Anastasija Sewastowa, Wiera Łapko, Irina-Camelia Begu, Vania King, Jekaterina Makarowa.