Bezbłędne rozstawione

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Wszystkie rozstawione tenisistki, które w poniedziałek pojawiły się na kortach rzymskiego Foro Italico, wywalczyły awans do drugiej rundy. Poza naszą Agnieszką Radwańskiej dokonały tego Rosjanka Wiera Zwonariowa (nr 10), Węgierka Agnes Szavay (nr 11) oraz Włoszka Francesca Schiavone. W dobrych humorach byli także miejscowi kibice, którzy mogli oklaskiwać zwycięstwo Sary Errani nad Shuai Peng.

Najmniej problemów z wywalczeniem awansu miała Węgierka Agnes Szavay. 19-latka mieszkająca w Budapeszcie pokonała 6:1, 6:1 Chinkę Zi Yan. Spotkanie trwało zaledwie 1 godzinę i 10 minut, a turniejowa „dziesiątka” wygrała je tak pewnie dzięki znakomitemu serwisowi. Udało jej się także obronić wszystkie break pointy, przełamując przy tym 23-letnią Chinkę aż pięciokrotnie. Kolejną rywalką Szavay będzie Włoszka Sara Errani.

Reprezentantka gospodarzy, która otrzymała od organizatorów „dziką kartę” pokonała w trzech setach inną przedstawicielką Państwa Środka, Shuai Peng. Pojedynek ten był meczem wieczoru na korcie centralnym i trwał 2 godziny i 13 minut. Spotkanie rozpoczęło się po myśli Sary Errani, która wygrała pierwszą partię 6:4. W kolejnej odsłonie przebieg wydarzeń zdominowała Chinka, która bezproblemowo triumfowała do jednego. O losach meczu musiał zadecydować trzeci set. W nim, dzięki przewadze jednego breaka, lepsza okazała się 21-letnia Włoszka.

Fantastyczną serię tegorocznych występów podtrzymuje Rosjanka Wiera Zwonariowa. 23-letnia moskwianka osiągnęła w tym sezonie ćwierćfinały ośmiu z dziewięciu imprez, w których brała udział. Dotarła do finału w Doha, Charleston i Hobart, a przed dwoma tygodniami wygrała turniej w Pradze. Tym razem przyszło się jej zmierzyć z Ai Sugiyamą. Było to piąte spotkanie tych tenisistek, a bilans dotychczasowych konfrontacji był remisowy. Jednak w poniedziałek na kortach Foro Italico przewaga Wiery Zwonariowej była wyraźna. Rosjanka wygrała bowiem obie partie do trzech. Jej kolejną rywalką będzie Czeszka kwalifikantka, Iveta Benesova.

Do drugiej rundy awansowała także inna Włoszka, Francesca Schiavone. Mieszkająca na co dzień w Londynie tenisistka pokonała 6:4, 7:5 leworęczną Czeszkę Lucie Safarovą. Spotkanie było dość wyrównane, a o losach obu partii decydowało jedno przełamanie. Przyczyną porażki 21-letniej zawodniczki z Brna był bardzo słaby serwis. Podczas trwającego 1 godzinę i 46 minut spotkania Lucie Safarova zdążyła popełnić 9 podwójnych błędów. W drugiej rundzie 27-letnia Schiavone, która w stolicy Włoch gra z „siedemnastką”, spotka się ze zwyciężczynią pojedynku Alize Cornet z Wierą Duszewiną.