Wimbledon. Kvitova i Szarapowa podzieliły los Stephens

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Porażki Petry Kvitovej i Marii Szarapowej to największe niespodzianki drugiego dnia zmagań kobiet podczas Wimbledonu. Tym samym Czeszka i Rosjanka dołączyły do innej mistrzyni turniejów Wielkiego Szlema – Sloane Stephens – która wczoraj pożegnała się z rywalizacją Do dalszych gier awansowały natomiast Garbine Muguruza i Simona Halep.

Pierwsza rakieta Czech w tym roku triumfowała w pięciu turniejach, m.in. w rozgrywanej na trawie imprezie w Birmingham. Jednak bardziej utytułowanej rywalki nie przestraszyła się Alaksandra Sasnowicz i pokonała Kvitovą w trzech setach.

Kluczowymi dla losów pierwszej partii były gemy numer sześć oraz siedem. Najpierw pięćdziesiąta rakieta świata odparła trzy szanse na przełamanie dla rywalki i doprowadziła do stanu 3:3, aby przy podaniu Kvitovej uzyskać przewagę przełamania, której nie oddała już do końca seta.

W drugiej odsłonie przewaga ósmej rakiety świata była wyraźna. I chociaż rywalka zdołała odrobić stratę i zbliżyć się na 4:5 to ostatnie słowo należało do bardziej utytułowanej tenisistki, która doprowadziła do wyrównania stanu meczu.

Decydujący set, mimo że wynik tego nie pokazuje, był bardzo zacięty, a poszczególne gemy długie. Sasnowicz wytrzymała ciśnienie i mogła się cieszyć z awansu do drugiej rundy zmagań. Kvitova natomiast po raz trzeci pożegnała się z londyńską imprezą po meczu pierwszej rundy.

Los Czeszki podzieliła we wtorek mistrzyni Wimbledonu z 2004 roku. Maria Szarapowa po bardzo zaciętym, trwającym ponad trzy godziny, pojedynku uległa Vatalii Diatczenko.

Tym samym wracająca po dwuletniej absencji na londyńską trawę Rosjanka, po raz pierwszy w karierze odpadła w pierwszej rundzie Wimbledonu.

Problemów z premierowym zwycięstwem nie miały natomiast Simona Halep i Garbine Muguruza. Finalistka Australian Open 2018 i zwyciężczyni tegorocznego Roland Garros w dwóch setach pokonała Kurumi Narę. Tym samym Rumunka zrobiła pierwszy krok w kierunku powtórzenia wyniku z 2014 roku, kiedy to dotarła do półfinału.

Natomiast broniąca tytułu Hiszpanka zmierzyła się z reprezentantką gospodarzy Naomi Brody. Pierwszy set to niemal pełna dominacja Muguruzy. W drugiej odsłonie natomiast Brytyjka stawiała opór przez długi czas.

Dopiero w dwunastym gemie zadrżała jej ręka i przegrała swe podanie do zera, popełniając między innymi dwa podwójne błędy serwisowe. Kolejną rywalką Muguruzy będzie Alison van Uytvanck, która we wtorek okazała się lepsza od Polony Hercog.

Simona Halep (Rumunia, 1) – Kurumi Nara (Japonia) 6:2, 6:4
Garbine Muguruza (Hiszpania, 3) – Naomi Brody (Wielka Brytania) 6:2, 7:5
Belinda Bencic (Szwajcaria) – Caroline Garcia (Francja, 6) 7:6(2), 6:3
Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) – Petra Kvitova (Czechy, 8) 6:4, 4:6, 6:0
Angelique Kerber (Niemcy, 11) – Viera Zwonariewa (Rosja) 7:5, 6:3
Jelena Ostapenko (Łotwa, 12) – Katy Dunne (Wielka Brytania) 6:3, 7:6 (5)
Daria Kasatkina (Rosja, 14) – Jana Fett (Chorwacja) 6:2 7:5
Elise Mertens (Belgia) – Danielle Collins (USA) 6:3, 6:2