Hertogenbosch. Vandeweghe i Krunić z awansem, porażka Van Uytvanck

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Coco Vandweghe i Aleksandra Krunić są pierwszymi rozstawionymi zawodniczkami, które uzyskały awans do ćwierćfinału Libema Open 2018. Z rywalizacją w środę pożegnała się za to Alison Van Uytvanck.

Turniejowa „szóstka” w pojedynku drugiej rundy okazała się słabsza od Viktorii Kuzmovej. Mimo że początek spotkania tego nie zapowiadał. Belgijka po wygraniu pierwszego seta, w drugim prowadziła 2:0. Wtedy sytuacja się odwróciła.

Słowaczka najpierw odrobiła stratę przełamania, a następnie w tie-breaku doprowadziła do wyrównania w meczu. W rozstrzygającej partii trzecia rakieta Słowacji wykorzystała dwie szanse na przełamanie podania rywalki i po nieco ponad 90 minutach zakończyła pojedynek.

Ćwierćfinałową rywalką Kuzmovej będzie lepsza z pary Elise Mertens – Antonia Lottner. Pojedynek między turniejową dwójką a niemiecką kwalifikantką zaplanowano na czwartek na korcie centralnym. Większych problemów z awansem do dalszych gier nie miały za to dwie inne rozstawione zawodniczki, które zaprezentowały się w środę kibicom zgromadzonym na Autotron Rosmalen.

Mistrzyni imprezy z lat 2014 i 2016, Coco Vandweghe, pokonała Arantxe Rus z Holandii. Do rozstrzygnięcia pierwszej partii potrzebny był tie-break. O losach drugiej odsłony zadecydowało przełamanie serwisu w gemie ósmym. Amerykanka wyszła na prowadzenie 5:3 i już nie wypuściła z rąk okazji do wygranej.

Rywalką Vandweghe w ¼ finału będzie lepsza z pary Alison Riske – Fanny Stollar. Faworytką pojedynku będzie Amerykanka, ale węgierska kwalifikantka w meczu pierwszej rundy wyeliminowała rozstawioną z numerem pięć Shuai Zhang, więc nie stoi na straconej pozycji.

Do dalszych gier w środę awansowała także Aleksandra Krunić. Rozstawiona z numerem siedem Serbka pokonała w dwóch setach reprezentantkę gospodarzy – Bibiane Schoofs. Kolejną rywalką pierwszej rakiety Serbii będzie Veronika Kudermetova. Rosjanka, która do turnieju głównego dostała się z kwalifikacji, niespodziewanie pokonała w trzech setach Belindę Bencic.

Coco Vandeweghe (USA, 1) – Arantxa Rus (Holandia) 7:6(4), 6:3
Aleksandra Krunić (Serbia, 7) – Bibiane Schoofs (Holandia, WC) 7:5, 6:2
Veronika Kudermetova (Rosja, Q) – Belinda Bencic (Szwajcaria) 6:2, 2:6, 6:3
Viktoria Kuzmova (Słowacja) – Alison Van Uytvanck (Belgia, 6) 3:6, 7:6(4), 6:2