Roland Garros. Trzysetówka Williams, Halep z trzydziestą wygraną w sezonie

/ Jakub Karbownik , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Trudna jest rola faworytki. Główne kandydatki do końcowego triumfu w imprezie doskonale sobie jednak z nią poradziły w czwartek. Do dalszych gier solidarnie awansowały Maria Szarapowa, Garbine Muguruza, Serena Williams i Simona Halep. Amerykanka jako jedyna z wymienionych potrzebowała trzech setów by zwyciężyć.

Dwudziestotrzykrotna mistrzyni wielkoszlemowa w meczu drugiej rundy spotkała się z Ashleigh Barty. Było to drugie spotkanie obu tenisistek. Poprzednio, podczas Australian Open 2014, górą była ta bardziej utytułowana. Jednak początek czwartkowej potyczki nie wróżył powtórki z rozrywki.

Sklasyfikowana obecnie w połowie szóstej setki młodsza z sióstr Williams pozwoliła przełamać rywalce swój serwis i ta wygrała pierwsza partię. Początek drugiego seta to ponowne oddanie serwisu przez byłą liderkę światowego rankingu. Od tej pory przeważała już Williams, która najpierw trzykrotnie odebrała podanie rywalki, a następnie wykorzystując drugą piłkę meczową, zapewniła sobie awans do kolejnej rundy.

W dwóch setach swój pojedynek zakończyła Simona Halep. Najwyżej rozstawiona w turnieju tenisistka, ze względu na opóźnienia spowodowane deszczem, swe mecze musi rozgrywać dzień po dniu. I bardzo dobrze sobie z tym radzi.

W pierwszej partii meczu przeciwko Townsend dwukrotna finalistka Roland Garros prowadziła już 5:1, ale pozwoliła rywalce zmniejszyć stratę do 3:5, aby ostatecznie zakończyć seta w dziewiątym gemie. W drugiej odsłonie tenisistka z Konstancy nie miała już chwili słabości i wygrywając trzydziesty mecz w sezonie, uzyskała awans do kolejnej rundy.

W tej zmierzy się z Andreą Petkovic. Niemka w meczu 1/64 finału pokonała w dwóch setach Bethanie Mattek-Sands i będzie starała się powtórzyć wynik z 2014 roku, kiedy to osiągnęła półfinał.

W trzeciej rundzie jest już również Garbine Muguruza. Rozstawiona z numerem trzy Hiszpanka co prawda rozprawiła się z Fioną Ferro w dwóch setach. Jednak jak sama przyznała na pomeczowej konferencji, nie zaprezentowała pełni swych umiejętności.

Zawsze ciężko walczyć przeciwko utalentowanej, młodej reprezentantce gospodarzy – powiedziała Muguruza – Najprawdopodobniej to nie był dziś najlepszy mecz w moim wykonaniu, jednak cieszę się, że walczyłam i zdołałam awansować do kolejnej rundy – nie kryła zadowolenia Hiszpanka, która teraz zmierzy się z Samanthą Stosur.

Australijka w dwóch setach odprawiła turniejową „trzydziestkę”, Anastazję Pawliuczenkową. Finalistka Roland Garros 2010 przegrywała już 3:5 w drugiej partii, aby ostatecznie wygrać 6:2, 7:6(1).

Po raz trzynasty do trzeciej rundy Roland Garros awansowała Maria Szarapowa. Rozstawiona z numerem „28” mistrzyni imprezy z 2012 i 2014 w meczu drugiej rundy pokonała Donnę Vekić.

Mimo wygranej nie można powiedzieć, że Rosjanka „zmiata” rywalki z kortu. W pierwszej partii Chorwatka doprowadziła do stanu 5:5, goniąc z 3:5. Jednak ostatnie słowo należało do Szarapowej.

Podobnie sytuacja miała się w drugim secie. 31-letnia tenisistka prowadziła już 5:2, ale dała rywalce wygrać dwa gemy. Jednak ostatecznie za szóstą piłką meczową zakończyła trwający blisko dwie godziny pojedynek.

W meczu trzeciej rundy rywalką Szarapowej będzie Karolina Pliskova. Rozstawiona z numerem sześć Czeszka pokonała finalistkę paryskiej imprezy sprzed trzech lat – Lucie Safarową.