Strasburg. Cibulkova wróciła z dalekiej podróży

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W finale Internationaux de Strasbourg zmierzą się Dominika Cibulkova i Anastazja Pawluczenkowa. Słowaczka wyszła z bardzo trudnej sytuacji w meczu przeciwko Mihaeli Buzarnescu, a Rosjanka wygrała z kontuzjowaną Ashleigh Barty.

Jako pierwsze na korcie pojawiły się 29-latka urodzona w Bratysławie i Rumunka. Spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęła rodaczka Simony Halep, która pewnie wygrała pierwszego seta, a w drugim wyszła na prowadzenie 5:3. Reprezentantka naszych południowych nie zamierzała się jednak poddawać, odrobiła stratę przełamania i doprowadziła do wyrównania. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym obie tenisistki grały falami. Pierwsze trzy punkty wygrała Cibulkova, ale pięć następnych padło łupem leworęcznej tenisistki. Od stanu 3:5 Słowaczka nie przegrała ani jednej piłki i doprowadziła do trzeciego seta. W decydującej odsłonie meczu Buzarnescu nie była w stanie przeciwstawić się już rywalce i zdobyła tylko jednego gema.

W czwartek zdecydowanie mniej czasu na korcie spędziła druga z finalistek, Anastazja Pawluczenkowa. Rosjanka wygrała pierwszego seta z Ashleigh Barty z przewagą jednego przełamania, a na początku drugiego Australijka zrezygnowała z dalszej gry z powodu kontuzji.

– Szczerze mówiąc nic nie zauważyłam, ale nie patrzyłam w jej stronę zbyt dużo – wyjaśniał 26-latka urodzona w Samarze. – Zorientowałam się, że coś jest nie tak, dopiero gdy poprosiła o przerwę medyczną po secie, ale byłam pewna, że będzie gotowa, żeby walczyć w kolejnej partii. Nie chciałam w ten sposób wygrać, ale gra w finale to zawsze jest coś wspaniałego, więc bardzo się cieszę.

W bilansie spotkań Dominika Cibulkova prowadzi z reprezentantką Rosji 7:3.

Oczywiście znamy się bardzo dobrze, zarówno na korcie jak i poza nim – zdradziła Pawluczenkowa – Grałyśmy przeciwko sobie wiele razy, ale również występowałyśmy wspólnie w deblu, więc wiemy o sobie naprawdę sporo. Nigdy nie grałyśmy przeciwko sobie w finale, więc to będzie nowe wyzwanie.

Półfinał singla
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 3) – Ashleigh Barty (Australia, 1) 6:4 1:0 i krecz
Dominika Cibulkova (Słowacja, 5, WC) – Mihaela Buzarnescu (Rumunia, 4) 2:6 7:6(5) 6:1