Rzym. Doświadczenie górą w starciu mistrzyń

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W piątek poznaliśmy cztery najlepsze tenisistki tegorocznej edycji Internazionali BNL d’Italia. O finał zagrają Elina Switolina i Anett Kontaveit oraz Simona Halep i Maria Szarapowa. Rosjanka w pojedynku triumfatorek Roland Garros okazała się lepsza od Jeleny Ostapenko.

Starcie byłej liderki światowego rankingu z 20-latką urodzoną w Rydze było ozdobą piątego dnia zmagań. Spotkanie lepiej rozpoczęła Łotyszka, która wyszła na prowadzenie 5:2. Trzykrotna mistrzyni włoskiej imprezy nie zamierzała jednak spisywać pierwszego seta na straty i doprowadziła do wyrównania po obronie czterech piłek setowych. O losach tej odsłony meczu musiał zadecydować tie-break. Szarapowa miała nawet okazję, żeby rozstrzygnąć tę dodatkową rozgrywkę na swoją korzyść, ale ostatecznie to młodsza z tenisistek objęła prowadzenie 1:0 w meczu.

Rosyjska gwiazda nie podłamała się tym niepowodzeniem. W drugiej odsłonie pojedynku okazała się lepsza o jedno przełamanie, a w trzeciej wyszła na prowadzenie 5:2. Reprezentantka Łotwy zerwała się jeszcze do walki i wyrównała na 5:5, w dziewiątym gemie broniąc dwóch piłek meczowych. W końcówce meczu więcej krwi zachowała jednak 31-latka urodzona w Niaganiu i to ona po 3 godzinach i 10 minutach walki mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Myślę, że moja gra była dzisiaj trochę jak kolejka górska – przyznała na konferencji prasowej Ostapenko. – Miałam wrażenie, że mogłam wygrać ten mecz w dwóch setach, bo miałam mnóstwo okazji i „breakpointów”, których nie wykorzystałam. Nie serwowałam dzisiaj za dobrze i to na pewno mi nie pomogło. Przez cały czas jednak walczyłam i to jest dobry znak. Na początku meczu byłam bardziej agresywna, wchodziłam w kort, a Maria się cofnęła, dzięki czemu nie dawałam jej czasu w wymianach. Tego prawdopodobnie zabrakło mi w trzecim secie. Byłam za daleko od linii, przez co miałam problemy z kończeniem akcji.

Szarapowa o finał Internazionali BNL d’Italia zagra z Simoną Halep. Turniejowa „jedynka” bez większych problemów poradziła sobie z Caroline Garcią. W bilansie spotkań rosyjska tenisistka prowadzi z 26-latką z Konstancy 7:1.

W drugim półfinale zmierzą się Elina Switolina i Anett Kontaveit. Obrończyni tytułu po wyrównanym dwusetowym pojedynku okazała się lepsza od Angelique Kerber, a Estonka oddała tylko cztery gemy Caroline Wozniacki.