Madryt. Miłe spotkanie po latach

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W niedzielę problemów z awansem do drugiej rundy Mutua Madrid Open nie miały Simona Halep, Caroline Wozniacki i Maria Szarapowa. Udany powrót na korty ziemne zaliczyła Wiktoria Azarenka.

Białorusinka w pierwszym występie na mączce od czasu Roland Garros 2016 bez straty seta pokonała Aleksandrę Krunić.

Musiałam się trochę przyzwyczaić – przyznała na pomeczowej konferencji prasowej 28-latka urodzona w Mińsku. – Przez ostatnie kilka dni było dosyć chłodno jak trenowałam, a dzisiaj było dużo cieplej, przez co piłki bardziej latały. Dodatkowo to był mój pierwszy mecz na mączce od prawie dwóch lat, więc nie było łatwo. Jestem szczęśliwa, że zaprezentowała dobry tenis i znalazłam sposób, żeby wygrać. Wciąż mam sporo rzeczy do poprawy, ale jest to jakiś początek.

W dobrym stylu rywalizację w stolicy Hiszpanii rozpoczęły również dwie najwyżej rozstawione tenisistki w imprezie, Halep i Wozniacki. Liderka światowego rankingu oddała jednego gema Jekaterinie Makarowej, a mistrzyni Australian Open straciła tylko trzy więcej w pojedynku z Darią Gavrilovą. Rumunka zmierzy się teraz ze świeżo upieczoną mistrzynią z Rabatu Elise Mertens, a 27-latka urodzona w Odense o trzecią rundę powalczy z Ashleigh Barty, która wyeliminowała Sarę Errani.

W niedzielę zmagania w Caja Magica rozpoczęły również finalistki z Pragi. Petra Kvitova nie dała żadnych szans Lesii Curenko, ale Mihaela Buzarnescu nie zdołała przeciwstawić się Marii Szarapowej, która przerwała serię czterech porażek z rzędu.

Czułam, że już w moim poprzednim meczu grałam lepiej – zdradziła na konferencji prasowej Rosjanka, która w Stuttgarcie w trzech setach przegrała z Caroline Garcią. – To była naprawdę bardzo trudna rywalka w pierwszej rundzie. Oczywiście chcę przede wszystkim wygrywać mecze, ale chcę to robić w odpowiedni sposób, chcę robić postępy. Myślę, że tym razem wykonała dobrą robotę, jeśli chodzi o poprawę pewnych elementów, które nie funkcjonowały dobrze w poprzednich miesiącach. To jedyne czego mogę oczekiwać od siebie, że będę wychodzić na kort i próbować grać w ten sposób.

Drugiego dnia z hiszpańską imprezą pożegnały się dwie rozstawione tenisistki, Madison Keys i Magdalena Rybarikova. Słowaczkę wyeliminowała Johanna Konta, a młodsza rodaczka sióstr Williams musiała uznać wyższość grającej z „dziką kartą” reprezentantki gospodarzy Sary Sorribes Tormo. Następną rywalką Brytyjki będzie Bernarda Pera, a tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego zagra z Kristyną Pliszkovą.

Udanie rywalizację w Mutua Madrid Open rozpoczęły Garbine Muguruza, Sloane Stephens, Anastasija Sewastowa, Samantha Stosur, Donna Vekić, Sorana Cirstea, Monica Puig, Aliaksandra Sasnowicz, Carla Suarez Navarro i Zhang Shuai, która wyeliminowała Naomi Osakę.

Sara Sorribes Tormo (Hiszpania, WC) – Madison Keys (USA, 13) 7:5 6:2
Anastasija Sewastowa (Łotwa, 15) – Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) 6:3 4:6 6:3
Johanna Konta (Wlk. Brytania) – Magdalena Rybarikova (Słowacja, 16) 6:3 7:5
Kristyna Pliszkova (Czechy, Q) – Natalia Wichlancewa (Rosja, Q) 6:4 6:4
Wiktoria Azarenka (Białoruś) – Aleksandra Krunić (Serbia) 6:3 6:3
Samantha Stosur (Australia) – Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) 6:1 6:7(2) 6:3
Donna Vekić (Chorwacja) – Georgina Garcia Perez (Hiszpania, WC) 6:2 6:4
Sorana Cirstea (Rumunia) – Katerina Siniakova (Czechy) 6:4 2:6 6:4
Monica Puig (Portoryko, WC) – Zarina Dijas (Kazachstan) 6:4 2:6 6:2
Aliaksandra Sasnowicz (Białoruś) – Danielle Collins (USA, Q) 7:5 6:2