Praga. Jubilatka rywalką Kvitovej w finale

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

O tytuł w turnieju J&T Banka Prague Open zagrają Petra Kvitova i Mihaela Buzarnescu. W piątek Rumunka wygrała z Camilą Giorgi, a reprezentantka gospodarzy wyeliminowała Zhang Shuai.

W pierwszym secie pojedynku czesko-chińskiego żadna z tenisistek nie była w stanie odebrać podania rywalce i do rozstrzygnięcia potrzebny okazał się tie-break. Tę dodatkową rozgrywkę zdecydowanie lepiej rozpoczęła zawodniczka z Azji, która wyszła na prowadzenie 5:1. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu nie zamierzała jednak spisywać pierwszej partii na straty, wygrała 7 z 8 następnych punktów i objęła prowadzenie 1:0 w meczu. W drugiej odsłonie spotkania turniejowa „dwójka” poszła za ciosem i nie oddała rywalce już ani jednego gema.

Przez godzinę byłam lepszą zawodniczką i mało nie przegrałam pierwszego seta – powiedziała po meczu 28-latka urodzona w Bilovcu, która po raz pierwszy wzięła udział w praskich zawodach. – To na pewno byłoby dla mnie niezwykle trudne pod względem mentalnym. Zaczęłam tie-breaka bardzo słabo. Zepsułam dwa returny i grałam bardzo źle. Próbowałam się uspokoić i grać trochę lżej. Wiedziałam, że ona nie zaserwuje mi asów, więc wiedziałam, że wciąż mam szanse. Po pierwszym secie byłam bardzo spokojna, czułam się dobrze i byłam bardzo pewna siebie.

Finałową rywalką Kvitovej będzie Mihaela Buzarnescu. Rumunka, która w piątek obchodziła trzydzieste urodziny, w trzech setach pokonała Camilę Giorgi. Tenisistka z Półwyspu Apenińskiego w pierwszym secie zwyciężyła z przewagą jednego przełamania, ale w drugim lepsza była turniejowa „siódemka”. W decydującej odsłonie spotkania Włoszka przy wyniku 5:4 mogła zakończyć mecz przy pomocy własnego serwisu, ale nie wykorzystała tej okazji. Dwa następne gemy również padły łupem reprezentantki Rumunii i to ona po 2 godzinach i 24 minutach walki awansowała do finału.

Buzarnescu, która awansowała do drugiego w tym roku i drugiego w karierze finału imprezy z cyklu WTA, po raz pierwszy będzie miała okazję zmierzyć się z utytułowaną Czeszką.

Jestem bardzo szczęśliwa, że będę miała okazję zagrać z Petrą, pomimo tego, że publiczność na pewno będzie po jej stronie – przyznała 30-latka urodzona w Bukareszcie. – Jeszcze do niedawna oglądałam te zawodniczki w telewizji, a teraz mam szansę z nimi rywalizować.

Półfinał singla
Petra Kvitova (Czechy, 2) – Shuai Zhang (Chiny, 6) 7:6(6) 6:0
Mihaela Buzarnescu (Rumunia, 7) – Camila Giorgi (Włochy) 4:6 6:3 7:5

Finał debla
N. Melichar, K. Peschke (USA, Czechy, 3) – M. Buzarnescu, L. Marozava (Rumunia, Białoruś) 6:4 6:2