Lugano. Gwiazdy nie błysnęły

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Już w pierwszej rundzie z turniejem Samsung Open pożegnały się Swietłana Kuzniecowa, Anett Kontaveit oraz Kristina Mladenovic, która przegrała nie tylko z Tamarą Korpatsch, ale również z kontuzją pleców.

Kwalifikantka z Niemiec wyszła na kort bez respektu dla rywalki sklasyfikowanej o ponad 150 miejsc wyżej w światowym rankingu i od początku meczu walczyła z turniejową „jedynką” jak równa z równą. W pierwszym secie żadna z tenisistek nie była w stanie zdobyć przełamania i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym trochę lepsza okazała się reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów. Przy wyniku 2:3 w drugiej partii Francuzka zrezygnowała z dalszej gry z powodu urazu pleców.

Nie wiem czy bolało ją już przed meczem czy nabawiła się kontuzji w trakcie, ale nie lubię tak wygrywać – powiedziała Korpatsch. – Zagrałam dzisiaj dobrze, ale na początku spotkania mój serwis trochę szwankował. Ona ma świetny forhand i cały czas próbuje obiegać piłkę, żeby uderzać z prawej strony, więc próbowałam jak najwięcej trzymać ją na backhandzie. Przed meczem byłam trochę zdenerwowana i równocześnie podekscytowana, ponieważ dopiero drugi raz w karierze miałam okazję zmierzyć się z tak utytułowaną rywalką – zdradziła na koniec 19-latka, która rok temu w Stuttgarcie miała okazję skrzyżować rakiety z Carlą Suarez Navarro.

Następną przeciwniczką młodej Niemki będzie inna tenisistka z kwalifikacji, Katinka Von Deichmann. Reprezentantka Lichtensteinu również nie rozegrała pełnego pojedynku, ponieważ Laura Siegemund podobnie jak Mladenovic w połowie drugiego seta zrezygnowała z dalszej gry.

W czwartek oprócz zawodniczki rozstawionej z numerem 1 ze szwajcarską imprezą pożegnały się również Anett Kontaveit i Swietłana Kuzniecowa. Rosjanka przegrała z Moną Barthel, a 22-latka urodzona w Tallinie musiała uznać wyższość Wiery Łapko. Oba spotkania miały bardzo podobny przebieg. W pierwszych setach górą była faworytki, ale w kolejnych partiach do głosu dochodziły niżej sklasyfikowane z tenisistek.

Miejsce w drugiej rundzie Samsung Open zapewniły sobie również Kirsten Flipkens i Danka Kovinić. Jako pierwsza w najlepszej ósemce turnieju zameldowała się Aryna Sabałenka. Białorusinka oddała tylko cztery gemy Polonie Hercog.

Druga runda singla
Aryna Sabałenka (Białoruś) – Polona Hercog (Słowenia) 6:3 6:1

Pierwsza runda singla
Stefanie Voegele (Szwajcaria, WC) – Magdalena Fręch (Polska, LL) 6:3 6:3
Tamara Korpatsch (Niemcy, Q) – Kristina Mladenovic (Francja, 1) 7:6(5) 3:2 i krecz
Wiera Łapko (Białoruś, Q) – Anett Kontaveit (Estonia, 4) 3:6 6:4 6:3
Mona Barthel (Niemcy) – Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 5, WC) 4:6 6:3 6:4
Katinka Von Deichmann (Lichtenstein, Q) – Laura Siegemund (Niemcy) 7:6(5) 2:3 i krecz
Kirsten Flipkens (Belgia) – Carina Witthoeft (Niemcy) 1:6 6:4 6:3
Danka Kovinić (Czarnogóra, Q) – Viktorija Golubic (Szwajcaria) 7:6(6) 3:6 6:4