Bogota: Kolumbijski tenis na krzywej wznoszącej

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Kibice tenisowi z Kolumbii mają ostatnio dużo powodów do radości. Reprezentacja mężczyzn wygrała ważny bój z Brazylią i we wrześniu powalczy o pierwszy w historii awans do Grupy Światowej Pucharu Davisa, natomiast w turnieju WTA dwie młode Kolumbijki awansowały do 1/8 finału. Zachwyciła zwłaszcza 17-letnia Emiliana Arango, która wyeliminowała turniejową ,,czwórkę".

Trenująca na Florydzie tenisistka jest największą nadzieją na ,,lepsze jutro" kolumbijskiego tenisa. Obecnie Arango zajmuje miejsce w szóstej setce światowych list, ale potencjał ma olbrzymi. W rankingu ITF do lat 18 była sklasyfikowana na 8. miejscu. Po półfinale w zeszłorocznym US Open zdecydowała się zakończyć starty juniorskie i skupić się na grze w zawodowych turniejach.

Przed turniejem w Bogocie presja na pewno była większa, ale nie zadrżała jej ręka. W pierwszej rundzie pokonała 6:0, 2:6, 6:4 rozstawioną z numerem czwartym Veronicę Cepede Royg, która była jedną z faworytek do zwycięstwa w całych zawodach. Dla Arango to jeden z największych sukcesów w karierze, a przede wszystkim pierwszy wygrany mecz w głównym cyklu. O kolejne zwycięstwo 17-latka z Medellin powalczy z Jasminą Paolini z Włoch.

Veronica Cepede Royg nie była jedyną rozstawioną tenisistką, która w środę wyleciała za burtę turnieju. Jej los podzieliła turniejowa ,,ósemka", Ajla Tomljanović. Chorwatka reprezentująca Australię uległa 6:1, 4:6, 6:7(6) Renacie Zarazui sklasyfikowanej dopiero na 220. miejscu w rankingu WTA. Skazywana na pożarcie Meksykanka lepiej poradziła sobie jednak z wyjątkowymi okolicznościami tego pojedynku. Niemal cały pojedynek został rozegrany we wtorek, ale cztery ostatnie gemy zawodniczki musiały rozegrać w środę. To skutek opadów deszczu, z którymi od dwóch dni borykają się organizatorzy imprezy. Przeciwniczką Zarazui w 2. rundzie będzie Anna-Karolina Schmiedlova.

Zmagania w Bogocie udanie rozpoczęła zeszłoroczna finalistka i triumfatorka z 2012 roku, Lara Arruabarrena. W tegorocznej edycji turnieju Hiszpanka została rozstawiona z numerem piątym. W pierwszej rundzie pokonała 6:2, 7:6(3) kwalifikantkę Victorię Rodriguez. Kolejną przeszkodą na jej drodze będzie deblowa partnerka Magdy Linette, Sara Sorribes Tormo. Młodsza z Hiszpanek potrzebuje rankingowych punktów jak wody, ponieważ ostatnio wypadła z czołowej setki rankingu WTA. Tanio skóry na pewno nie sprzeda bardziej utytułowanej rodaczce.