Miami. Sloane Stephens lepsza od Wiktorii Azarenki w pierwszym półfinale

/ Łukasz Lewtak , źródło: własne/wtatennis.com, foto: AFP

Sloane Stephens pokonała Wiktorię Azarenkę 3:6, 6:2, 6:1 w półfinale turnieju w Miami. Amerykanka awansowała do szóstego finału w swojej karierze, w tym do czwartego w Stanach Zjednoczonych.

Sloane Stephens znakomicie czuje się na kortach w swojej ojczyźnie, gdzie wygrała 17 z ostatnich 19 meczów. Od 2017 roku w USA ma bilans 23-5, a w innych krajach nie zdołała odnieść ani jednego zwycięstwa (0-9). Dziś zaliczyła imponujący comeback w pojedynku z Wiktorią Azarenką, kończąc znakomitą serię Białorusinki, która wygrała 11 poprzednich spotkań w Miami.

Dzisiejszy półfinał rozpoczął się znakomicie dla Azarenki. Białorusinka szybko przełamała rozstawioną z numerem 13 mistrzynię US Open i prowadziła już 3:0. Wtedy Stephens zaczęła grać dłuższe i mocniejsze piłki, dzięki czemu wygrała trzy kolejne gemy. Później jednak ponownie straciła regularność i przegrała pierwszą partię 3:6.

Początek drugiego seta wskazywał na szybkie zakończenie meczu. Azarenka od razu przełamała przeciwniczkę i wyszła na prowadzenie 2:0, lecz od tego momentu wszystko obróciło się o 180 stopni. Amerykanka wskoczyła na najwyższe obroty, a Białorusinka zaczęła popełniać wiele niewymuszonych błędów i znacznie obniżyła poziom swojego serwisu. Stephens wygrała wszystkie pozostałe gemy w drugim secie i nie zwolniła tempa ani na chwilę w trzeciej partii. Azarenka zaczęła się denerwować i dyskutować z Marią Cicak, a jej gra była bardzo daleka od tego, co oglądaliśmy chociażby w poniedziałkowym pojedynku 1/8 finału z Agnieszką Radwańską. Efekt? Porażka Azarenki 1:6 w trzecim secie i awans Sloane Stephens do finału.

Przed dzisiejszym meczem Wiktoria Azarenka wygrała aż 22 z 26 ostatnich półfinałów, przegrywając tylko po dwa razy z Sereną Williams i Marią Szarapową. Dziś jednak nie była w stanie zareagować na to, co wydarzyło się w drugim secie, i pożegnała się z turniejem w Miami. W finale imprezy Sloane Stephens zmierzy się z Jeleną Ostapenko lub Danielle Collins. Warto podkreślić, że mistrzyni US Open 2017 ma znakomity bilans meczów finałowych. Wygrała wszystkie dotychczasowe pięć spotkań o tytuł, tracąc w nich tylko jednego seta.