Wygrana Pawluczenkowej we Francji

/ Jarosław Skoczylas , źródło: itftennis.com, foto: itftennis.com

W tym tygodniu dwa najbardziej prestiżowe turnieje juniorskie odbyły się w Stanach Zjednoczonych, oraz we Francji (Open Junior de Cap D’ail Junior Open 2007). Faworytką tych drugich zawodów była liderka rankingu ITF, Anastazja Pawluczenkowa.

Rosjanka po raz kolejny udowodniła, że turnieje juniorskie powinna już powoli odkładać na boczny tor. W całych zawodach Pawluczenkowa nie straciła ani jednego seta, pewnie wygrywając całe zawody.

W finale jej przeciwniczką była Charlotte Rodier. Obie tenisistki popełniły po cztery podwójne błędy, jednak Rosjanka wygrywała zdecydowanie więcej piłek po swoim pierwszym podaniu – 56 %, a Francuzka zaledwie 34 %. Rosjance udało się również aż siedmiokrotnie przełamać serwis swojej rywalki, przez co miała bardzo ułatwione zadanie, aby wygrać cały mecz. Ostatecznie spotkanie trwało godzinę i trzynaście minut, a Rodier udało się zdobyć trzy gemy.

W turnieju deblowym najlepsza okazała się para rumuńska, Simona Halep i Ionela-Andrea Iova. Rumunki pokonały w finale, w dwóch setach duet Sandra Roma i Charlotte Rodier.

Wyniki finałów :
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 1) – Charlotte Rodier (Francja) 6:2, 6:1
S.Halep, I.Iova (Rumunia) – S.Roma, C.Rodier (Szwecja, Francja) 6:1, 7:6(8)

Drugi turniej odbył się w Stanach Zjednoczonych – USTA International Spring Championships 2007 i jest zaliczany do G1. Tutaj mieliśmy do czynienia z mała niespodzianką, gdyż już w ćwierćfinale odpadła Reka Zsilinszka (nr 1).

Całe zawody wygrała Nowozelandka, Sacha Jones (nr 3), która w finale okazała się lepsza od Mallory Cecil (nr 5). W całym turnieju Jones nie oddała swoim rywalkom ani jednego seta, co jest wielkim wyczynem. Po drodze do finału pokonała między innymi Madison Brengle (nr 2 turnieju), która jest obecnie sklasyfikowana na 286 miejscu w rankingu WTA (Jones jest 560 na świecie).

W turnieju deblowym zwycięstwo odniosła para Madison Brengle i Kristy Frilling. Amerykanki okazały się lepsze od Sachy Jones i Asi Muhammed. W trzy-setowym pojedynku, aż w dwóch partiach potrzebny do rozstrzygnięcia wyniku był tie-break.

Sacha Jones (Nowa Zelandia, 3) – Mallory Cecil (USA, 5) 6:3, 6:1
M.Brengle, K.Frilling (USA) – S.Jones, A.Muhhamed (Nowa Zelandia, USA) 7:6(3), 3:6, 7:6(4)

Na prowadzeniu w rankingu juniorskim nadal znajduje się Rosjanka Anastazja Pawlyuczenkova, która po zwycięstwie we Francji jeszcze bardziej powiększyła przewag.ę nad rywalkami. Druga jest Białorusinka Ksenia Milevskaya, a trzecia Dunka polskiego pochodzenia, Caroline Wozniacki.

Najwyżej sklasyfikowaną Polką w rankingu ITF jest Agnieszka Radwańska (14 ITF), natomiast na 19 pozycji sklasyfikowana jest jej młodsza siostra – Urszula. Najwyższą pozycję w karierze osiągnęła za to Katarzyna Piter (35 ITF).