Jelena Jankovic najlepsza w Charleston

/ Jarosław Skoczylas , źródło: familycirclecup.com, foto: wtatour.com

Jelena Jankovic odniosła wczoraj kolejny duży sukces w swojej karierze – wygrała prestiżowy turnieju Femily Circle Cup, który był rozgrywany w Charleston (pula nagród 1 340 000 USD). Jej przeciwniczka w finale była Dinara Safina (nr 4).

Pierwszy set tego spotkania to wyraźna dominacja Serbki, która grała bardzo pewnie. Warunki do gry nie były wprawdzie idealne (silny wiatr), ale tenisistki radziły sobie nadspodziewanie dobrze. Rosjanka aż trzy razy została przełamana w pierwszym secie, sama miała duże problemy z odebraniem podania serbskiej gwiazdy. Set zakończył się wygraną Jankovic (7 WTA) 6:3. Serbka zastosowała ciekawy plan na te spotkanie – w pierwszej partii miała 95 % skuteczności pierwszego serwisu.

Drugi set to nadal dominacja faworytki, która absolutnie nie dała rozwinąć skrzydeł Rosjance. Safina popełniała dużo niewymuszonych błędów, próbując często kończyć akcje wygrywającym uderzeniem. Druga partia zakończyła się takim samym rezultatem, jak set pierwszy. Mecz trwał nieco ponad godzinę i dziesięć minut.

Jest to drugi triumf Jeleny Jankovic w tym roku – wcześniej okazała się najlepsza w Auckland (pula nagród 145 000 USD). Dzięki wczorajszej wygranej Serbka awansowała dziś na siódme miejsce w rankingu WTA, co jest jej najlepszą pozycją w karierze. W rankingu "Race", w którym bierze się pod uwagę jedynie wyniki z bieżącego roku, Jankovic ustępuje jedynie Serenie Williams.

Turniej deblowy w Charleston wygrała para – Yan Zi i Jie Zheng (nr 3). Znakomity chiński duet pokonał swoje rodaczki, Tian Tian Sun i Shuai Peng. Spotkanie trwało godzinę i 42 minuty.