Sankt Petersburg: Zwonariowa nie składa broni

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

We wtorek do drugiej rundy turnieju St. Petersburg Ladies Trophy awansowały Julia Goerges i Dominika Cibulkova. Ze zmiennym szczęściem kibicom zaprezentowały się dawno niewidziane Timea Bacsinszky i Wiera Zwonariowa.

Rosjanka, która zajmuje obecnie 197 miejsce w światowym rankingu, pokonała Kiki Bertens. Reprezentantka gospodarzy przegrywała w pierwszej partii 2:4, ale cztery następne gemy rozstrzygnęła na swoją korzyść, dzięki czemu objęła prowadzenie 1:0 w meczu. W przerwie między setami Holenderka poprosiła o pomoc medyczną i po konsultacji z lekarzem postanowiła zrezygnować z dalszej gry z powodu choroby.

Nie chciałam wygrać w ten sposób, życzę jej szybkiego powrotu do zdrowia – powiedziała 33-latka urodzona w Moskwie. – Początek meczu był dla mnie trudny. Od dwóch lat nie grałam na korcie centralnym, dlatego popełniałam tyle niewymuszonych błędów. Później podniosłam poziom swojej gry, przez cały czas byłam pewna, że mogę to zrobić. Przy 4:4 wygrałam bardzo ważnego gema i dzięki temu udało mi się rozstrzygnąć seta na swoją korzyść.

Zwonariowa, która odniosła pierwsze zwycięstwo nad zawodniczką z Top 30 od 2015 roku, o miejsce w najlepszej ósemce turnieju zagra z rozstawioną z numerem 2, Jeleną Ostapenko.

We wtorek pierwszą rywalkę poznała ubiegłoroczna mistrzyni, Kristina Mladenovic. Francuzka obronę tytułu rozpocznie od pojedynku z Dominiką Cibulkovą, która wyeliminowała Soranę Cirsteę. Rumunka dużo lepiej rozpoczęła spotkanie i szybko wyszła na prowadzenie 4:0. Reprezentantka naszych południowych wygrała jednak siedem z ośmiu następnych gemów i zwyciężyła w pierwszej odsłonie pojedynku 7:5. W drugim secie 28-latka urodzona w Bratysławie oddala przeciwniczce tylko dwa gemy.

W Sankt Petersburgu do rywalizacji na zawodowych kortach powróciła Timea Bacsinszky, która we wrześniu zeszłego roku przeszła operację prawej ręki. Szwajcarka jeszcze nie zdążyła wrócić do optymalnej formy i w dwóch setach przegrała z 18-letnią Jeleną Rybakiną. Zawodniczka z kwalifikacji, która odniosła pierwsze zwycięstwo w cyklu głównym, zmierzy się teraz z Caroline Garcią.

Miejsce w drugiej rundzie St. Petersburg Ladies Trophy zapewniły sobie również Julia Goerges, Daria Kasatkina, Roberta Vinci oraz Irina-Camelia Begu.