AO: australijski dublet Pavicia

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Gabriela Dąbrowski i Mate Pavić pokonali Timeę Babos i Rohana Bopannę w finale gry mieszanej Australian Open. Tym samym Chorwat sięgnął po swój drugi tytuł w tegorocznym turnieju w Melbourne.

Ostatniego dnia australijskiego turnieju odbywają się dwa mecze finałowe – gry mieszanej oraz singla mężczyzn. Jako pierwsi na główną arenę Melbourne Park wyszli Timea Babos, Rohan Bopanna oraz Gabriela Dąbrowski i Mate Pavć.

Faworytami byli rozstawieni z numerem pięć Węgierka i reprezentant Indii. Smaczku pojedynkowi dodawał fakt, że po dwóch siatki stanęli dobrzy znajomi. Bopanna i Dąbrowski w czerwcu 2017 sięgnęli wspólnie po tytuł w rywalizacji mikstów podczas Roland Garros.

Pierwszy set niedzielnego finału miał przebieg zgodny z przewidywaniami. Mistrzyni Australian Open 2018 w grze podwójnej i mistrz French Open 2017 w grze mieszanej wygrali go, wykorzystując dwie z siedmiu wypracowanych szans na przełamanie podania rywali.

Drugi set to zdecydowanie lepsza gra Dąbrowski i Pavicia. O losach tej partii zdecydowało jedno wykorzystane przełamanie. To oraz 100 procent wygranych punktów po pierwszym podaniu sprawiły, że Babos i Bopanna nie mieli ani jednej szansy na przełamanie serwisu kanadyjsko-chorwackiego duetu. O losach meczu musiał zdecydować super tie break.

W rozstrzygającej części spotkania Dąbrowski i Pavić szybko wyszli na prowadzenie 3:0. Rywale co prawda próbowali wyrównać, ale rozstawiony z ósemką duet miał wszystko pod kontrolą. Do dziesiątego punktu, kiedy Babos i Bopanna zdołali doprowadzić do remisu i po drugiej w secie zmianie stron, przy wyniku 6:6, gra rozpoczynała się od nowa. Żadna z par nie umiała już wypracować znaczącej przewagi, ale w końcówce to Dąbrowski oraz Pavić zachowali więcej zimnej krwi i wykorzystując pierwszą, z dwóch wypracowanych, piłkę meczową zakończyli spotkanie.

Dla Gabrieli Dąbrowski zwycięstwo w Melbourne to drugi wielkoszlemowy triumf. Kanadyjska w 2017 roku sięgnęła po tytuł w grze mieszanej podczas French Open. Mate Pavić natomiast zdobył w niedzielę swój trzeci w ogóle, a drugi w tegorocznym Australian Open, tytuł w turnieju Wielkiego Szlema. Chorwat i Oliver Marach okazali się bezkonkurencyjny w tegorocznej rywalizacji deblowej w Melbourne Park. Ponadto niespełna 25-letni Chorwat ma na swym koncie triumf w rywalizacji mikstowej podczas US Open 2016.