AO: Ostapenko wygrywa po ciężkim boju, Gavrilova z nieba do piekła

/ Łukasz Lewtak , źródło: własne, foto: AFP

Sesja wieczorna trzeciego dnia Australian Open przyniosła awans Jeleny Ostapenko po zaciętym meczu. Gospodarzy zawiodła Daria Gavrilova, która prowadziła w pierwszym secie 5:0, miała osiem piłek setowych, a i tak przegrała 5:7, 3:6.

W sesji wieczornej na Rod Laver Arena Australijka mierzyła się z Elise Mertens. W ubiegłym tygodniu Belgijka obroniła tytuł w Hobart i niemal pewne było, że tanio skóry nie sprzeda. Mecz miał dość nietypowy przebieg. Niemal wszystkie gemy w pierwszym secie były bardzo zacięte, ale mimo to rozstawiona z numerem 23 Australijka zdołała wyjść na prowadzenie 5:0. Później jednak Belgijka rozpoczęła odrabianie strat. Gavrilova była coraz bardziej zdenerwowana, nie mogąc zamknąć pierwszej partii, i w konsekwencji przegrała siedem kolejnych gemów, zmarnowawszy po drodze osiem setboli!

W drugim secie wyrównana walka toczyła się tylko do stanu 2:2. Potem jednak Mertens rozstrzygnęła na swoją korzyść trzy kolejne gemy i wyszła na prowadzenie 5:2. Chwilę później 37. zawodniczka rankingu WTA zakończyła mecz, wygrywając drugą partię 6:3. W kolejnej rundzie Belgijka zagra z Alize Cornet, która zwyciężyła Julię Goerges 6:4, 6:3.

Na początku grała wspaniale. Wszystkie piłki lądowały na liniach. Cieszę się, że cały czas walczyłam, wierzyłam w siebie i udowodniłam, że w tenisie wszystko jest możliwe – powiedziała Mertens po dzisiejszym meczu, który zakończył się dobrze po godzinie 1 w nocy miejscowego czasu.

Nieco wcześniej awans do III rundy wywalczyła Jelena Ostapenko. Mistrzyni Roland Garros długo męczyła się z Ying-Ying Duan (WTA 100), jednak ostatecznie pokonała Chinkę 6:3, 3:6, 6:4. Mecz trwał godzinę i 45 minut. W III rundzie Łotyszka zmierzy się z rozstawioną z numerem 32 Estonką Anett Kontaveit, która wygrała w trzech setach z Moną Barthel.

Do dalszej fazy turnieju awansowała również pogromczyni Magdaleny Fręch z I rundy, Carla Suarez Navarro. Hiszpanka okazała się lepsza od Timei Babos. Zwyciężyła 6:4, 2:6, 6:2. W walce o miejsce w 1/8 finału Suarez Navarro zmierzy się z Estonką Kanepi, która wyeliminowała mistrzynię olimpijską z Rio de Janeiro, Monicę Puig (6:4, 6:3).

Jelena Ostapenko (Łotwa, 7) – Ying-Ying Duan 6:3, 3:6, 6:4
Alize Cornet (Francja) – Julia Goerges (Niemcy, 12) 6:4, 6:3
Elise Mertens (Belgia) – Daria Gariłowa (Australia, 23) 7:5, 6:3
Kiki Bertens (Holandia, 30) – Nicole Gibbs (USA) 7:6(3), 6:0
Anett Kontaveit (Estonia, 32) – Mona Barthel (Niemcy) 6:3, 4:6, 6:3
Carla Suarez Navarro (Hiszpania) – Timea Babos (Węgry) 6:4, 2:6, 6:2
Kaia Kanepi (Estonia) – Monica Puig (Portoryko) 6:4, 6:3