Rosjanki w finale Pucharu Federacji

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: fedcup.com, foto: fedcup.com

Rosjanki będą rywalkami Hiszpanek w walce o Puchar Federacji. Już pierwszy niedzielny mecz, w którym spotkały się Wiera Zwonariowa i Vania King, zapewnił im awans do finału. W drugim singlowym meczu punkt dla Amerykanek zdobyła Ahsha Rolle, pokonując Jelenę Wiesninę, a w deblu Huber i King pokonały Wiesninę i Kuzniecową.

Początkowo to „Swieta” miała się spotkać z Vanią King, ale ostatecznie szanse gry dostała, będąca ostatnio w wysokiej dyspozycji, Zwonariowa. Pierwszy set zakończył się jednak zaskakującym rozstrzygnięciem, bowiem 19-letnia Amerykanka wygrała 6:4, wykorzystując jednego z dwóch break pointów, jakie miała w partii. Druga odsłona przebiegała już pod dyktando Rosjanki. Zwonariowa fantastycznie serwowała. W całym secie przegrała tylko jeden punkt przy własnym podaniu! Dzięki tak znacznej poprawie tryumfowała 6:3. W decydującej partii młoda tenisistka z USA zdobyła zaledwie dwa gemy. Zwycięstwo Rosjanki zapewniło reprezentantkom tego kraju awans do finału Pucharu Federeacji.

Dużo gorzej spisała się Jelena Wesnina. Może świadomość tego, że jej mecz z Ahshą Rolle nie miał żadnego wpływu na końcowy rezultat rywalizacji, sprawił, że Rosjanka zagrała słabo. W całym meczu popełniła 20 niewymuszonych błędów przy 16 jej rywalki. Amerykanka zanotowała też o 8 więcej piłek bezpośrednio wygranych. Te aspekty, a dodatkowo lepszy serwis Rolle, zaowocowały zwycięstwem reprezentantki USA 6:3, 6:4.

Jelena Wesnina doznała tego dnia jeszcze jednej porażki, bowiem w parze ze Swietłaną Kuzniecową uległa ona duetowi Huber, King. Amerykanki zwyciężyły w deblowym spotkaniu 7:6(3), 6:4, ale była to tylko wygrana na otarcie łez.

Rywalkami Rosjanek w finale Pucharu Federacji będą Hiszpanki.

Rosja – USA 3:2 (Moskwa)
Wiera Zwonariowa (Rosja) – Vania King (USA) 4:6, 6:3, 6:2
Ahsha Rolle (USA) – Jelena Wiesnina (Rosja) 6:3, 6:4
L. Huber, V. King (USA) – S. Kuzniecowa, J. Wiesnina (Rosja) 7:6(3), 6:4