Rosjanki o krok od finału

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: fedcup.com, foto: fedcup.com

Rosjanki są bardzo bliskie awansu do finału rozgrywek o Puchar Federacji. Po pierwszym dniu prowadzą one z Amerykankami 2:0. Swoje mecze pewnie wygrały Anna Czakwetadze i Swietłana Kuzniecowa.

Reprezentantki USA przystąpiły do walki o finał Fed Cup w mocno osłabionym składzie. Zdecydowanymi faworytkami rywalizacji były tenisistki z Rosji.

W pierwszym singlowym pojedynku Anna Czakwetadze pokonała 19-letnią Vanię King, sklasyfikowaną na 115. miejscu w światowym rankingu. Znacznie wyżej notowana zawodniczka wygrała 6:3, 7:5. W pierwszym secie doszło tylko do jednego przełamania. Mimo że młoda Amerykanka nieźle serwowała, w piątym gemie nie zdołała utrzymać podania, czego efektem był break, a chwilę potem przegrana partia. W drugiej odsłonie mecz był bardziej zacięty i nerwowy. Choć Czakwetadze prowadziła już 4:2, King udało się doprowadzić do remisu. Potem panie kilka razy nawzajem się przełamywały, ale ostatecznie bardziej doświadczona Rosjanka, przy wyniku 6:5, utrzymała własny serwis i zakończyła mecz.

W drugim pojedynku jeszcze łatwiejszą przeprawę miała Swietłana Kuzniecowa. Czwarta „rakieta” świata błyskawicznie uporała się z Ahshą Rolle, wygrywając 6:2, 6:1. Pierwszy set trwał zaledwie 26 minut, a Rosjanka dwukrotnie przełamała swoją niżej notowaną rywalkę. Druga partia, choć nieco dłuższa, zakończyła się jeszcze wyższym wynikiem. Plasująca się na 145. miejscu rankingu WTA Amerykanka, wygrała pierwszego, i jak się później okazało, ostatniego gema. Kolejne sześć padło łupem doświadczonej „Swiety”, która zwyciężając z Rolle, dała Rosji drugi punkt w rywalizacji z USA.

Jutro odbędą się dwa kolejne spotkania singlowe. Tym razem to Kuzniecowa zagra z Vanią King, a Czakwetadze zmierzy się z Ahshą Rolle. W deblu rywalizować będą Elena Vesnina i
Vera Zvonareva przeciwko Liezel Huber i Vanii King. Do awansu do finału Rosjankom potrzeba już tylko jednego zwycięstwa.

Rosja – USA 2:0
Anna Czakwetadze (Rosja) – Vania King (Stany Zjednoczone) 6:4, 7:5
Swietłana Kuzniecowa (Rosja) – Ahsha Rolle (Stany Zjednoczone) 6:2, 6:1