US Open: Pliszkova nad przepaścią

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W sobotę Karolina Pliszkova była już jedną nogą poza nowojorskim turniejem. Czeszka obroniła jednak piłkę meczową w meczu przeciwko Zhang Shuai i awansowała do czwartej rundy. Odpadła Jelena Ostapenko.

Turniejowa „jedynka” odebrała serwis rywalce już w pierwszym gemie, ale Chinka błyskawicznie odrobiła stratę. W czwartym gemie reprezentantka naszych południowych sąsiadów po raz drugi z rzędu nie była w stanie utrzymać podania i tenisistka z Azji odskoczyła na 4:1. Niżej sklasyfikowana z tenisistek wypracowanej przewagi nie roztrwoniła i objęła prowadzenie 1:0 w meczu. Druga odsłona spotkania rozpoczęła się bardzo obiecująco dla praworęcznej z sióstr Pliszkovych, która przełamała Zhang w drugim gemie i wyszła na prowadzenie 3:0. Reprezentantka Chin ponownie odrobiła jednak stratę, a chwilę później wyszła na prowadzenie 5:4 z „breakiem”. W dziesiątym gemie 28-latka urodzona w Tiencinie wypracowała piłkę meczową, ale Czeszka najpierw obroniła się dobrym forhandem, a potem zdobyła przełamanie powrotne. Dwa następne gemy również padły łupem liderki światowego rankingu i do rozstrzygnięcia potrzebny okazał się trzeci set. W decydującej odsłonie pojedynku Zhang dalej stawiała zacięty opór faworytce, ale o jedno przełamanie lepsza okazała się Pliszkova.

Myślę, że gram strasznymi falami w tym turnieju – przyznała 25-latka urodzona w Louny. – Są momenty, kiedy rozgrywam bardzo dobre wymiany, ale za chwilę popełniam mnóstwo błędów. Staram się walczyć o każdy punkt, nawet jeśli nie gram na najwyższym poziomie, a tak właśnie jest w tym tygodniu. Na razie jednak wygrywam i to jest najważniejsze.

Czeszka o miejsce w ćwierćfinale powalczy z Jennifer Brady, która w tie-breaku trzeciego seta pokonała Monicę Niculescu.

W sobotę awans wywalczyła także Elina Switolina. Turniejowa „czwórka” bez straty seta, ale po zaciętym pojedynku wygrała z Shelby Rogers.

O miejsce w najlepszej ósemce US Open zagrają Kaia Kanepi i Daria Kasatkina. Rosjanka oddała tylko pięć gemów Jelenie Ostapenko, a 32-latka mieszkająca w Tallinie po ponad dwóch godzinach walki okazała się lepsza od Naomi Osaki.

Pogromczyni Agnieszki Radwańskiej, Coco Vandeweghe w poniedziałek zmierzy się z Lucie Szafarzovą. Czeszka bez większych problemów poradziła sobie z Kurumi Narą.