US Open: Gibbs postraszyła ubiegłoroczną finalistkę

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W czwartek w sesji dziennej awans do trzeciej rundy na kortach Flushing Meadows wywalczyły m.in Elina Switolina, Jelena Ostapenko oraz Karolina Pliszkova, której bardzo trudne warunki postawiła Nicole Gibbs.

Faworytka gospodarzy rozpoczęła spotkanie jak burza i w pierwszym secie dwukrotnie przełamała turniejową „jedynkę”, dzięki czemu zwyciężyła 6:2. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów znalazła się w tarapatach już w pierwszym gemie drugiej partii, ale „breakpointa” obroniła asem serwisowym. W tej części meczu gra się wyrównała. Tenisistka z kwalifikacji kontynuowała agresywną grę i zmuszała Czeszkę do biegania, ale w ósmym gemie popełniła kilka niewymuszonych błędów i po raz pierwszy w meczu straciła podanie. Chwilę później praworęczna z sióstr Pliszkovych wykorzystała atut własnego serwisu i wyrównała stan rywalizacji. W decydującej odsłonie spotkania wyrówna gra toczyła się do wyniku 3:2 dla Amerykanki. Od tego momentu ubiegłoroczna finalistka wygrała 12 z 13 następnych punktów, dzięki czemu wyszła na prowadzenie 5:3. Gibbs zdołała jeszcze utrzymać swój serwis, ale chwilę później turniejowa „jedynka” wykorzystała pierwsza piłkę meczową i zapewniła sobie miejsce w trzeciej rundzie.

Takich problemów z awansem nie miały Ostapenko i Switolina. Ukrainka w dwóch setach pokonała Jewgienię Rodinę. O losach pierwszego seta zadecydowało pojedyncze przełamanie, które 23-latka urodzona w Odessie zapisała na swoim koncie w trzecim gemie. Turniejowa „czwórka” bardzo dobrze rozpoczęła również drugą partię i szybko odskoczyła na 5:2 z podwójnym przełamaniem. Niżej sklasyfikowana z tenisistek odrobiła stratę jednego „breaka” i doprowadziła do wyniku 4:5, ale na więcej Switolina już jej nie pozwoliła.

Msitrzyni Roland Garros w dwóch setach pokonała Soranę Cirstę. Łotyszka w obydwu partiach była lepsza o jedno przełamanie i w następnej fazie nowojorskich zawodów zmierzy się z Darią Kasatkiną. Rosjanka bez straty seta poradziła sobie z Christiną McHale.

Za ciosem poszła Naomi Osaka. Japonka, która w pierwszej rundzie wyeliminowała obrończynię tytułu Angelique Kerber, w trzech setach pokonała Denisę Allertovą. Tenisistka z Kraju Kwitnącej Wiśni o miejsce w najlepszej szesnastce turnieju zagra z Kaia Kanapi, która bez większych problemów uporała się z Yaniną Wickmayer.

O awans do czwartej rundy zagrają także Jennifer Brady i Monica Niculescu. Amerykanka oddała tylko dwa gemy rozstawionej z numerem 23, Barborze Strycovej, a Rumunka wyrzuciła z turnieju rodaczkę, Anę Bogdan.