US Open: szlagier dla Szarapowej!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: usopen.org/własne, foto: AFP

W szlagierowym spotkaniu pierwszej rundy US Open, Maria Szarapowa pokonała Simonę Halep 6:4, 4:6, 6:3. Nie bez problemów miejsce w drugiej rundzie nowojorskiej imprezy wywalczyły Caroline Wozniacki oraz Venus Williams.

Szarapowa, która otrzymała od organizatorów „dziką kartę”, już w pierwszej rundzie trafiła na wiceliderkę rankingu. Nic więc dziwnego, że po losowaniu drabinki właśnie to spotkanie budziło zdecydowanie najwięcej emocji.

Od początku meczu warunki na korcie dyktowała Rosjanka, która albo notowała wygrywające uderzenia, albo niewymuszone błędy (jej bilans w całym spotkaniu to 60 do 64). Halep oczywiście imponowała poruszaniem się po korcie i niekiedy była w stanie skontrować potężne „ciosy” rywalki.

Obie tenisistki rozpoczęły wyraźnie stremowane, co przede wszystkim przełożyło się na problemy z serwisem. W pierwszym secie połowa, z dziesięciu gemów, kończyła się przełamaniami. Szarapowa prowadziła 4:2, Rumunka odrobiła straty, ale od stanu 4:4 dwa kolejne gemy zapisała na konto była liderka rankingu, która wykorzystała pierwszego setbola (przy podaniu rywalki).

W drugim secie Szarapowa poszła za ciosem i prowadziła już 4:1. W tym momencie do skutecznej rywalizacji zerwała się jednak turniejowa „dwójką”, która wygrała pięć kolejnych gemów i tym samym wyrównała stan rywalizacji.

Trzecia partia przyniosła najmniej zwrotów sytuacji. Rosjanka wygrała trzy pierwsze gemy i przewagę przełamanie dowiozła do końca. Przy stanie 5:3 obroniła jeszcze break pointa, a po chwili wykorzystała pierwszą piłkę meczową. Spotkanie trwało dwie godziny oraz 42 minuty.

Czasami się zastanawiasz dlaczego wkładasz w to tyle pracy – mówiła w emocjonalnym wywiadzie na korcie Rosjanka. – I właśnie robisz to dla takich chwil.

New York, WOW!! How can I sleep after this! @usopen pic.twitter.com/mtIbMEW24f

— Maria Sharapova (@MariaSharapova) 29 sierpnia 2017

W drugiej rundzie rywalką Marii Szarapowej będzie Timea Babos, która pokonała Viktoriję Golubic 7:5, 5:7, 7:5.

Dosyć niespodziewane problemy w pierwszej rundzie miała Venus Williams . Faworytka gospodarzy wygrała z kwalifikantką Viktorią Kuzmovą 6:3, 3:6, 6:2. Obie tenisistki miały w tym spotkaniu ujemny bilans „winnerów” do niewymuszonych błędów. Kolejną rywalką rozstawionej z „dziewiątką” Amerykanki będzie Ocean Dodin, która w konfrontacji z rodaczką Pauline Parmentier obroniła dwa meczbole, triumfując 3:6, 6:0, 7:6(6).

Z kwalifikantką w pierwszej rundzie zmierzyła się także Caroline Wozniacki. Rozstawiona z numerem pięć Dunka wygrała z Mihaelą Buzarnescu 6:1, 7:5, zapisując na konto trzy ostatnie gemy w meczu.

Wysoką formę w tegorocznym sezonie potwierdziła Ashleigh Barty. Nieobliczalna Australijka wyeliminowała, rozstawioną z numerem 21, Anę Konjuh (4:6, 6:0, 6:1).

Maria Sakkari (Grecja) – Kiki Bertens (Holandia, 24) 6:3 6:4
Mirjana Lucić-Baroni (Chorwacja, 29) – Monica Puig (Portoryko) 6:4, 6:7(4), 7:6(4)
Julia Goerges (Niemcy, 30) – Annika Beck (Niemcy) 6:1 6:0
Magdalena Rybarikova (Słowacja, 31) – Camila Giorgi (Włochy) 6:3 6:4
Sofia Kenin (USA, WC) – Lauren Davis (USA, 32) 7:5 7:5
Kristyna Pliszkova (Czechy) – Misa Eguchi (Japonia) 6:2 6:2
Arina Rodionova (Australia) – Richel Hogenkamp (Holandia) 7:5 7:5
Alize Cornet (Francja) – Heather Watson (Wlk. Brytania) 6:4 6:4
Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) – Anna Zaja (Niemcy, Q) 6:2 6:3
Saisai Zheng (Chiny) – Alison Van Uytvanck (Belgia) 6:4 3:6 6:1