Toronto: Mistrzyni Roland Garros zatrzymana w I rundzie

/ Magdalena Kornet , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Rozgrywany na kortach twardych, Rogers Cup, niespodziewanie zakończył się dla tegorocznej mistrzyni Roland Garros Jeleny Ostapenko już w pierwszej rundzie. Łotyszka, rozstawiona z „dwunastką”, przegrała z kwalifikantką Varvarą Lepchenko. Z turniejem pożegnała się również turniejowa „trzynastka”, Kristina Mladenović. Venus Williams, wygrała pierwszy w karierze mecz na kortach w Toronto. Bez straty seta do kolejnej rundy awansowała Petra Kvitova.

W trwającym dwie godziny i 36 minut meczu, Amerykanka Vervara Lepchenko nie poddała się przy stanie 1:6, 0:3 i wróciła do gry aby w rundzie otwarcia, niespodziewanie pokonać Jelenę Ostapenko 1:6 7:6(2) 7:6(5)

Myślę, że się obudziłam, przez półtora seta byłam trochę uśpiona. Wyrazy uznania dla mojej przeciwniczki – grała niesamowity tenis (…) W pewnym momencie udało mi się ją zepchnąć do defensywy, wtedy zaczął się mecz. Byłam bardzo skupiona na mojej grze – powiedziała Amerykanka.

Mimo, że Łotyszka miała dwukrotnie więcej wygranych uderzeń od swojej rywalki (32 do 18) , to popełniła też 30 niewymuszonych błędów, w stosunku do 18 przeciwniczki.

Zaczęła naprawdę dobrze, ale czułam, że nie broniłam się wystarczająco dobrze i nie grałam swojej gry aby móc uzyskać przewagę(…) Wykorzystywała każdą okazję, którą jej dawałam – powiedziała Lepchenko. – Kiedy to zmieniłam to i zaczęłam grać więcej mojego tenisa, ona zaczęła się czuć niekomfortowo, a wtedy zaczęłyśmy grać tenis na równym poziomie.

W decydującym secie, mistrzyni tegorocznego Rolanda Garros ze stanu 2:5 wyrównała na 5:5, ale po raz drugi tie break padł łupem Amerykanki.- Zasadniczo starałam się walczyć o każdy punkt, starając się pozostać w meczu(…)W przeszłości miałam trudne momenty, które musiałam przejść mentalnie i cieszę się, że wszystko jest za mną i mogę wreszcie skupić się na graniu dobrego tenisa– zakończyła zwyciężczyni.

W kolejnej rundzie Lepchenko zmierzy się z lepszą z pary Cirstea/Garcia.

Także Kristina Mladenović, rozstawiona z „trzynastką”, pożegnała się z turniejem w Toronto. W ciągu 75 minut, Francuzka sześć razy straciła podanie. Przegrała 2:6, 3:6 z Barborą Strycovą. Czeszka w drugiej rundzie zagra z Darią Gawriłową.

Venus Williams wygrała pierwszy mecz w karierze na kortach w Toronto. Pokonała Irinię–PeCamelię Begu 6:1 3:6 6:3. – Musiałam czekać ponad 20 lat, aby wygrać tutaj mecz – powiedziała Williams. – Zwycięstwo smakuje naprawdę słodko. Rywalizowałam z przeciwniczką, która rozegrała wcześniej kilka spotkań w eliminacjach, więc była już ograna na tych kortach. Zasłużyła na słowa uznania, ponieważ doprowadziła do trzeciego seta. Miałam okazję odbić wiele piłek i zastanowić się, co mogę wykonać lepiej.

W drugiej rundzie rywalką Williams będzie Katerina Sinakova, która w Rogers Cup gra po raz pierwszy. Czeszka Marianę Duque-Marino 4:6, 6:0, 6:4.

Petra Kivtova ma szansę na powtórkę wyniku sprzed kilku lat, kiedy zwyciężała Rogers Cup w 2012 roku. Czeszka pokonała 6:1, 7:6(5) Carlę Suarez Navaro. W drugim secie odrobiła straty i wróciła do gry ze stanu 1:4. W następnej rundzie zagra ze Sloane Stepehens.

Do kolejnego etapu turnieju zakwalifikowały się również rozstawione zawodniczki – Dominika Cibulkova i Anastazja Sevastowa. Ich rywalkami będą: Lucie Szafarzova oraz Naomi Osaka.

Swoje pojedynki otwarcia wygrały również: Daria Kasatkina, Jekaterina Aleksandrowa i Kirsten Flipkens. Tenisistki zagrają z rozstawionymi zawodniczkami, które w pierwszej rundzie miały wolny los. Odpowiednio z: Eliną Switoliną, Caroline Wozniacki i Garbine Muguruzą.

Daria Gawriłowa (Australia) – Lara Arruabarrena (Hiszpania, Q) 6:3, 6:3
Daria Kasatkina (Rosja) – Roberta Vinci (Włochy) 7:6(3), 7:6(1)
Barbora Strycova (Czechy) – Kristina Mladenović (Francja, 13) 6:2, 6:3
Naomi Osaka (Japonia, Q) – Heather Watson (Wielka Brytania, Q) 6:1, 4:1 krecz
Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, Q) – Sachia Vickery (USA, Q) 6:1, 7:6(3)
Kirsten Flipkens (Belgia, Q) – Ana Konjuh (Chorwacja) 6:2 i krecz
Varvara Lepchenko (USA, Q) – Jelena Ostapenko (Łotwa, 12) 1:6, 7:6(2), 7:6(5)
Dominika Cibulkova (Słowacja, 11) – Łesia Curenko (Ukraina) 7:6(3), 6:4