Pierwszy raz Kirilenko

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

21-letnia Rosjanka Maria Kirilenko wygrała turniej WTA rozgrywany w Estoril. W spotkaniu finałowym rozstawiona z „dwójką” zawodniczka pokonała Czeszkę Ivetę Benesovą 6:4, 6:2. Jest to pierwszy tytuł WTA wywalczony przez Marię Kirilenko na nawierzchni ziemnej.

Zwycięstwo przyszło moskwiance dosyć łatwo. W pierwszej partii uzyskała o jednego breaka więcej niż 25-letnia Czeszka. Przy stanie 5:4 i piłce setowej dla Rosjanki mecz został przerwany na 41 minut. Po powrocie na kort Maria Kirilenko potwierdziła swoją wyższość. Wygrała tę partię 6:4, a w kolejnej odsłonie jeszcze wyraźniej zdominowała leworęczną tenisistkę z Mostu. Uzyskała podwójne przełamanie, nie tracąc przy tym własnego serwisu. Po 1 godzinie i 24 minutach walki Maria Kirilenko mogła cieszyć się ze swojego trzeciego tytułu w karierze.

Dotychczas Kirilenko triumfowała w Pekinie i Kalkucie. Jednak nigdy wcześniej nie dotarła nawet do ćwierćfinału imprezy rozgrywanej na nawierzchni ziemnej. W tym sezonie osiągnęła najlepszą „ósemkę” w Auckland oraz czwartą rundę Australian Open. Ostatnio nie znajdowała się w najwyżej dyspozycji. W czterech kolejnych turniejach (Dubaj, Bangalore, Indian Wells i Miami) przegrywała pierwsze mecze.

Za zwycięstwo w Estorill Open Kirilenko uzyskała 115 punktów do rankingu WTA oraz zarobiła ponad 15 tysięcy euro. W parze z Włoszką Flavią Pennettą wygrała także turniej deblowy. Jest to drugi przypadek w sezonie 2008, aby tenisistka wywalczyła podwójną koronę. W Estoril Kirilenko powtórzyła sukces Katariny Srebotnik z 1999 roku, która także zdobyła dwa tytuły.