Eastbourne: wyścig o fotel liderki trwa

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W środę do trzeciej rundy Aegon International przed deszczem zdążyły awansować Angelique Kerber i Simona Halep. O występie w Eastbourne jak najszybciej będzie chciała zapomnieć Garbine Muguruza.

Hiszpanka zdołała urwać tylko jednego gema Barborze Strycovej. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów czeka teraz na zwyciężczynię pojedynku pomiędzy Agnieszką Radwańską a Lauren Davis.

Niemka i Rumunka, które w brytyjskich zawodach będą walczyć nie tylko o tytuł, ale również o fotel liderki światowego rankingu, nie najlepiej rozpoczęły środowe spotkania. Turniejowa „jedynka” przegrała pierwszego seta z Kristyną Pliszkovą, a 25-latka urodzona w Konstancy w pierwszej partii nie znalazła sposobu na Duan Ying-Ying. Początkowe niepowodzenia nie podłamały jednak dwóch najwyżej rozstawionych tenisistek, które opanowały sytuacje na korcie i zapewniły sobie awans do następnej fazy imprezy.

Jestem zadowolona, bo pierwsze rundy zawsze są trudne – powiedziała po meczu 29-latka trenująca w Puszczykowie. – Myślę, że to był dobry pojedynek z obydwu stron. Ona serwowała bardzo dobrze, a ja próbowałam skoncentrować się na returnie. Pod koniec meczu próbowałam grać punkt po punkcie i wykorzystywać nadarzające się okazje.

Liderka światowego rankingu zmierzy się teraz z Larą Arruabarreną, a następną rywalką Halep będzie Cwietłana Pironkowa, która wyeliminowała Monicę Niculescu. Rumunka będzie miała okazję zdetronizować Kerber, jeśli w Eastbourne awansuje co najmniej do najlepszej czwórki turnieju. Jeśli jednak Niemka osiągnie ćwierćfinał lub półfinał, podopieczna Darrena Cahilla będzie potrzebowała finału, żeby zostać numerem 1. W przypadku, gdy niemiecka i rumuńska tenisistka zostaną jako ostatnie na placu boju, stawką w decydującym pojedynku będzie nie tylko tytuł, ale również miano pierwszej rakiety świata.

W środę awans do trzeciej rundy Aegon International zapewniły sobie również Caroline Wozniacki, Swietłana Kuzniecowa, Kristina Mladenovic, Johanna Konta, która zagra teraz z Jeleną Ostapenko oraz Jelena Wiesnina i Peng Shuai, która wyeliminowała rozstawioną z numerem 15 Timeę Bacsinszky.

Druga runda singla
Agnieszka Radwańska (Polska, 8) – Lauren Davis (USA, LL) 4:5 i mecz przerwany z powodu deszczu
Angelique Kerber (Niemcy, 1, WC) – Kristyna Pliszkova (Czechy) 4:6 6:1 7:5
Simona Halep (Rumunia, 2, WC) – Ying-Ying Duan (Chiny, Q) 3:6 6:3 6:2
Johanna Konta (Wlk. Brytania, 5) – Sorana Cirstea (Rumunia, LL) 6:1 6:1
Caroline Wozniacki (Dania, 6) – Naomi Osaka (Japonia) 6:2 7:6(5)
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 7) – Mona Barthel (Niemcy, Q)
Kristina Mladenovic (Francja, 9) – Shuai Zhang (Chiny) 6:0 6:4
Barbora Strycova (Czechy) – Garbine Muguruza (Hiszpania, 11) 6:1 6:0
Jelena Wiesnina (Rosja, 12) – Veronica Cepede Royg (Paragwaj) 6:3 6:3
Shaui Peng (Chiny) – Timea Bacsinszky (Szwajcaria, 15) 7:6(7) 2:6 6:4
Cwietłana Pironkowa (Bułgaria, LL) – Monica Niculescu (Rumunia) 6:0 6:4

Trzecia runda singla
Simona Halep (Rumunia, 2) – Cwietłana Pironkowa (Bułgaria, LL) 6:7(7) 1:2 i mecz przerwany z powodu deszczu