Nottingham: Tylko Konta i Szafarzowa zgodnie z planem

/ Magdalena Komet , źródło: własne, foto: AFP

Czwartek w Nottingham wyrównał emocje po szybkiej środzie. Tylko dwie z rozstawionych zawodniczek grają dalej. Johanna Konta wygrała swój mecz w dwóch setach. Trzech setów potrzebowała na awans Lucie Szafarzowa. Z turniejem pożegnały się Alison Riske i Christina McHale.

Johanna Konta kontynuuje przygotowanie do Wimbledonu i dobrą passę na kortach trawiastych. Brytyjka odniosła zwycięstwo w meczu z Yaniną Wickmayer 6:4 6:1. Jej droga do ćwierćfinału trwała zaledwie 74 minuty. Rywalki w singlu, tworzą parę w grze podwójnej, gdzie awansowały do kolejnej rundy, która będzie rozgrywana w piątek.

Jesteśmy dorosłe, musimy sobie z tym poradzić (…) Najważniejsze jest, że zostawiamy walkę na korcie i pozostajemy dobrymi przyjaciółmi poza nim; nie mogę się doczekać naszego jutrzejszego meczu w grze podwójnej – skomentowała sytuację Konta.

W ćwierćfinale turniejowa „jedynka” zmierzy się z Australijką Ashleigh Barty.

Do Konty dołączyła też Lucie Szafarzowa. Zdecydowanie, przejście z nawierzchni ceglanej na trawę jest dla Safarovej niemałym wyzwaniem. Czeszka w 1/8, po kolejnej, trwającej prawie 2h walce pokonała Su-Wei Hsieh 1:6 6:3 7:6(6).

To mój pierwszy raz w Nottingham, więc miło jest być tutaj, w tym bardzo miłym miasteczku. (…)Trawa jest znacznie szybsza niż mączka – nie można ślizgać, więc poruszanie się po korcie jest zupełnie inne. – mówi o turnieju Szafarzowa, która spotka się teraz z Cwetaną Pironkową.

Na nudę w turnieju nie pozwalają sobie Christina McHale i Maria Sakkari. Obie zawodniczki rozegrały w czwartek kolejny, trzysetowy dreszczowiec. W pierwszym secie, trwającym 31 minut, McHale wykorzystała wszystkie cztery szanse na przełamanie, wygrywając 6:1. W drugim secie, żadna z zawodniczek nie straciła swojego podania. Sakkari zaserwowała 4 asy i ostatecznie odniosła zwycięstwo 7:6(5). Także decydujący set i cały mecz padł łupem niżej sklasyfikowanej zawodniczki z wynikiem 1:6 7:6(5) 7:5. W 1/4 Sakkari zmierzy się z Donną Vekić.

Z turniejem pożegnała się również Alison Riske, która nie powtórzy finału sprzed roku. Amerykanka przegrała, ze dobrze radzącą sobie na trawie, Magdaleną Rybarikovą. Trwający 2 godziny 36 minut pojedynek, zakończył się wynikiem 6:2 5:7 7:5 po stronie Słowaczki. W decydującej partii, Riske wykorzystała tylko jedną z pięciu szans na przełamanie. Lepsza w trzecim secie i całym meczu okazała się Rybarikova. Słowaczka zagra ze świetnie spisującą się w turnieju pogromczynią Magdy Linette, Kristie Ahn.

Johanna Konta (Wielka Brytania) – Yanina Wickmayer (Belgia) 6:4 6:1
Magdalena Rybarikova (Słowacja) – Alison Riske (USA) 6:2 6:7(5) 7:5
Lucie Safarova (Czechy) –Hsieh Su-Wei (Tajwan) 1:6 6:3 7:6(7)
Maria Sakkari (Grecja) – Christina McHale (USA) 1:6 7:6(3) 7:5