Rzym: powtórka z Madrytu

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Udanie rywalizację w turnieju Internazionali BNL d’Italia rozpoczęła Maria Szarapowa, która w dwóch setach pokonała Christinę McHale. W drugiej rundzie Rosjanka zmierzy się z Mirjaną Luczić-Baroni, która na pewno będzie żądna rewanżu za porażkę w Madrycie.

Spotkanie byłej liderki światowego rankingu z Amerykanką było wyrównane tylko w pierwszej partii, w której faworytka była lepsza o jedno przełamanie. W drugiej odsłonie pojedynku 30-latka urodzona w Niaganiu przejęła kontrolę nad przebiegiem gry i oddała rywalce tylko dwa gemy.

Warunki są tutaj zupełnie inne niż w Madrycie, więc myślę, że najważniejszą sprawą było przystosowanie się do nich – powiedziała po meczu trzykrotna zwyciężczyni rzymskich zawodów. – Rywalizowałam również z innego rodzaju przeciwniczką, która stała kilka metrów za linia końcową i za każdym razem zmuszała cię do uderzenia jednej piłki więcej. Przyzwyczajenie się do innych warunków zajęło mi trochę więcej czasu niż bym chciała, ale w drugim secie już wszystko funkcjonowało tak jak trzeba.

Następną rywalką Szarapowej będzie Luczić-Baroni. Chorwatka w trzech setach pokonała Lucie Szafarzovą. Pięciokrotna mistrzyni wielkoszlemowa w ubiegłym tygodniu pokonała 35-latkę urodzoną w Dortmundzie w pierwszej rundzie turnieju w Madrycie.

W poniedziałek do drugiej rundy Internazionali BNL d’Italia awansowały także m.in. Venus Williams, Anastazja Pawluczenkowa, Laura Siegemund i Alizet Cornet, która wyrzuciła z turnieju Sarę Errani.

O dużym pechu może mówić Daria Kasatkina, która w połowie drugiego seta z Barborą Strycovą nieszczęśliwie upadła i doznała urazu stawu skokowego, który uniemożliwił jej dalszą grę.

Pierwszego dnia z zawodami w stolicy Włoch pożegnała się jedna rozstawiona tenisistka, Jelena Wiesnina. Rosjankę oznaczoną numerem 11 wyeliminowała chińska kwalifikantka, Wang Qiang.

Pierwsza runda singla
Venus Williams (USA, 9) – Jarosława Szwiedowa (Kazachstan) 6:4 7:6(4)
Qiang Wang (Chiny, Q) – Jelena Wiesnina (Rosja, 11) 6:2 6:4
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 12) – Samantha Stosur (Australia) 6:4 6:7(5) 6:1
Barbora Strycova (Czechy, 14) – Daria Kasatkina (Rosja) 4:6 4:3 i krecz
Mirjana Luczić-Baroni (Chorwacja, 16) – Lucie Szafarzova (Czechy) 7:5 4:6 6:3
Maria Szarapowa (Rosja, WC) – Christina McHale (USA) 6:4 6:2
Alize Cornet (Francja) – Sara Errani (Włochy, WC) 6:3 6:4
Laura Siegemund (Niemcy) – Naomi Osaka (Japonia) 6:2 6:4
Caroline Garcia (Francja) – Donna Vekić (Chorwacja, Q) 7:6(2) 3:6 7:6(6)
Katerina Siniakova (Czechy) – Shuai Zhang (Chiny) 5:7 6:3 7:6(6)
Julia Putincewa (Kazachstan) – Monica Puig (Portoryko) 6:2 7:5
Lesia Curenko (Ukraina) – Deborah Chiesa (Włochy, WC) 7:5 6:2
Jelena Janković (Serbia) – Alison Riske (USA) 6:3 6:3
Mona Barthel (Niemcy, Q) – Shaui Peng (Chiny) 6:1 3:6 6:3

Pierwsza runda debla
N. Hibino, A. Rosolska (Japonia, Polska) – M. Keys, B. Mattek-Sands (USA) 6:4 4:6 10:5
J. Konta, L. Siegemund (Wlk. Brytania, Niemcy) – H. Chan, J. Ostapenko (Tajwan, Łotwa) 4:6 6:2 10:6
A. Spears, K. Srebotnik (USA, Słowenia) – A. Klepać, M. Martinez Sanchez (Słowenia, Hiszpania) 6:3 6:4