Madryt: Szarapowa przetrwała ostrzał z procy

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W niedzielę do drugiej rundy turnieju Mutua Madrid Open awansowały Angelique Kerber, Maria Szarapowa oraz specjalistka od maratonów, Caroline Wozniacki. Powodów do zadowolenia nie miały Garbine Muguruza i Elina Switolina.

Niemka rozstawiona z numerem 1 w dwóch setach pokonała Timeę Babos, dzięki czemu za tydzień w zestawieniu najlepszych tenisistek świata powróci na pozycję liderki. Dla 29-latki trenującej w Puszczykowie zwycięstwo nad Węgierką było pierwszym odniesionym w stolicy Hiszpanii od 2013 roku.

W ostatnich trzech latach przegrywałam tutaj już w pierwszej rundzie, więc to przyjemne uczucie – wyjaśniła Niemka. – W tym turnieju nigdy nie szło mi najlepiej, więc cieszę się z każdego wygranego meczu. Być może tym razem pokażę się z lepszej strony.

Następną rywalką dwukrotnej mistrzyni wielkoszlemowej będzie Katerina Siniakova, która oddała tylko jednego gema Pauline Parmentier.

Dużo ciężej na awans do drugiej rundy musiała zapracować, wracająca po 15-miesięcznej dyskwalifikacji Rosjanka, która w trzech setach pokonała Mirjanę Luczić-Baroni. Pierwszego seta z przewaga jednego przełamanie wygrała Chorwatka. Początek drugiej odsłony meczu należał do byłej liderki światowego rankingu, która odskoczyła na 5:2. Była podopieczna Macieja Synówki nie zamierzała się  poddawać i doprowadziła do wyniku 4:5, broniąc po drodze czterech piłek setowych. Rosjanka w dziesiątym gemie zdołała jednak zamknąć seta. W decydującej odsłonie spotkania przewaga Szarapowej nie podlegała już żadnej dyskusji i Luczić-Baroni nie zdołała ugrać ani jednego gema.

Nie bardzo wiem jak mam opisać ten mecz, bo wszystko działo się tak szybko – przyznała 30-latka urodzona w Niaganiu. – Myślę, że ona grała bardzo dobrze. Czułam się jakbym grała przeciwko ludzkiej procy. Piłki nadlatywały strasznie szybko i głęboko. Nie przypuszczam, żebyśmy rozegrały wiele wymian, w których było więcej niż trzy odbicia.

W niedzielę awans do drugiej rundy hiszpańskich zawodów wywalczyły również obrończyni tytułu Simona Halep i ubiegłoroczna finalistka Dominika Cibulkova, Swietłana Kuzniecowa, Kristina Mladenovic, Barbora Strycova i Caroline Wozniacki, która dopiero po 3 godzinach i 27 minutach walki zdołała złamać opór Monicy Niculescu.

Jużpo po pierwszym meczu tegoroczną edycją Mutua Madrid Open pożegnała się faworytka gospodarzy, Garbine Muguruza. Turniejowa „piątka” zdołała ugrać zaledwie cztery gemy w pojedynku przeciwko Timei Bacsinszky. W ślady Hiszpanki poszła Elina Switolina, która wygrała pierwszego seta z Zhang Shuai, ale w dwóch następnych musiała uznać wyższość Chinki.

W Caja Magica nie powiodło się również finalistkom z Rabatu. Anastazja Pawluczenkowa w tie-breaku trzeciego seta przegrała z Soraną Cirsteą, a Francescę Schiavone z turnieju wyrzuciła Johanna Larsson.

Shaui Zheng (Chiny, Q) – Elina Switolina (Ukraina, 11) 2:6 7:6(4) 6:3
Sorana Cirstea (Rumunia, WC) – Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 13) 6:1 3:6 7:6(5)
Kristina Mladenovic (Francja, 14) – Ana Konjuh (Chorwacja) 5:7 6:3 i krecz
Barbora Strycova (Czechy, 15) – Lucie Szafarzova (Czechy) 5:7 6:3 6:3
Samantha Stosur (Australia, 16) – Sara Sorribes Tormo (Hiszpania, WC) 6:2 6:0
Maria Szarapowa (Rosja, WC) – Mirjana Luczić-Baroni (Chorwacja, 17) 4:6 6:4 6:0
Catherine Bellis (USA) – Daria Gavrilova (Australia) 7:5 5:7 6:2
Lauren Davis (USA) – Monica Puig (Portoryko) 6:3 4:6 7:6(3)
Donna Vekić (Chorwacja, Q) – Julia Putincewa (Kazachstan) 6:3 6:4
Qiang Wang (Chiny, Q) – Caroline Garcia (Francja) 6:4 6:3