Rabat: Schiavone i Pawluczenkowa powalczą o tytuł

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W finale turnieju Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem zmierzą się Anastazja Pawluczenkowa i Francesca Schiavone. Włoszka pokonała Varvarę Lepchenko, a turniejowa „jedynka” wyeliminowała Sarę Errani.

Jako pierwsze na korcie pojawiły się Rosjanka i młodsza z reprezentantek Włoch. W pierwszym secie walka była wyrównana, a 25-latka urodzona w Samarze okazała się lepsza o jedno przełamanie. W drugiej odsłonie przewaga Pawluczenkowej nie podlegała już żadnej dyskusji i finalistka Roland Garros z 2012 roku nie zdołała ugrać ani jednego gema.

Jestem bardzo szczęśliwa, że zagram tutaj w finale – powiedziała moskwianka. – Jestem zadowolona z tego, jak dzisiaj walczyłam. Pokonałam dobrą tenisistkę. Walczyłam o każdym punkt, w każdym meczu, bo naprawdę chciałam dobrze tutaj wypaść.

Dużo bardziej wyrównane było spotkanie Amerykanki ze starszą z Włoszek. Na początku pierwszego seta Schiavone wypracowała sobie przewagę przełamania i przy wyniku 5:4 miała okazję, żeby zakończyć tę część meczu przy pomocy własnego serwisu. Nie wykorzystała jednak tej szansy i Lepchenko doprowadziła do wyrównania. Chwilę później rodaczka sióstr Williams ponownie nie była w stanie utrzymać podania i tenisistka z Półwyspu Apenińskiego objęła prowadzenie 1:0 w meczu. W drugiej odsłonie spotkania mistrzyni Roland Garros z 2010 roku dwukrotnie wychodziła na prowadzenie z przewagą przełamania, ale leworęczna tenisistka za każdym razem odrabiała stratę. Dopiero za trzecim razem 36-latka zdołała poprzeć „breaka” wygranym własnym gemem serwisowym, co równocześnie zapewniło jej zwycięstwo 6:4.

Anastazja Pawluczenkowa w bilansie spotkań prowadzi z włoską tenisistką 4:3. W ostatnich tygodniach obie zawodniczki prezentują wysoką formę. W kwietniu Schiavone zdobyła ósmy tytuł w Bogocie, a Rosjanka okazała się najlepsza w Monterrey, gdzie zdobyła dziewiąty turniejowy "skalp".

Półfinał singla
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 1) – Sara Errani (Włochy) 6:4 6:0
Francesca Schiavone (Włochy, WC) – Varvara Lepchenko (USA) 7:5 6:4

Finał debla
T. Babos, A.Hlavaczkova (Węgry, Czechy, 1) – N. Stojanović, M. Zaniewska (Serbia, Belgia) 2:6 6:3 10:5