Rabat: Bacsinszky nie obroni tytułu

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Już w drugiej rundzie przygodę z tegoroczną edycją turnieju Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem zakończyła ubiegłoroczna mistrzyni, Timea Bacsinszky. Szwajcarkę po ponad trzech godzinach walki pokonała Catherine Bellis.

W pierwszej partii od samego początku toczyła się wyrównana walka. Serwis nie odgrywał zbyt dużej roli, ponieważ doszło aż do sześciu przełamań, po trzech z obydwu stron. W dwunastym gemie Amerykanka miała dwie piłki setowe, ale turniejowa „dwójka” zdołała się wybronić i doprowadziła do tie-breaka, w którym zwyciężyła 7:3. Niepowodzenie w pierwszym secie nie podłamało 18-latki, która już w pierwszym gemie odebrała serwis bardziej doświadczonej rywalce. Młodsza rodaczka sióstr Williams bardzo długo utrzymywała zdobytą przewagę. Przy wyniku 5:4 Bellis miała szansę zakończyć tę odsłonę meczu przy pomocy własnego serwisu, ale nie wykorzystała dwóch piłek setowych i Bacsinszky rzutem na taśmę doprowadziła do wyrównania. Dwa ostatnie gemy padły jednak łupem amerykańskiej tenisistki i do rozstrzygnięcia potrzebny okazał się trzeci set. Decydująca odsłona spotkanie była równie zacięta, jak dwie poprzednie. W dziesiątym gemie Szwajcarka miała piłkę meczową, ale reprezentantka Stanów Zjednoczonych wybroniła się wygrywającym forhandem i wyrównała na po 5. Chwilę później Bellis przełamała obrończynię tytułu i wyszła na prowadzenie 6:5. Tej straty rodaczka Rogera Federera nie zdołała już odrobić i po ponad trzech godzinach walki młodziutka Amerykanka mogła cieszyć się z awansu do ćwierćfinału.

To niesamowite uczucie – powiedziała w pomeczowym wywiadzie na korcie Bellis. – To z pewnością jeden z najdłuższych pojedynków, jaki rozegrałam w zawodowym tourze, więc jestem bardzo szczęśliwa, że awansowałam dalej.

Amerykańska zawodniczka o półfinał powalczy z Varvarą Lepchenko, która w trzech setach wygrała turniejową „piątką”, Julią Putincewą.

W środę oprócz Kazaszki i Szwajcarki z turniejem pożegnała się również Alison Riske. Rozstawiona z numerem 8 Amerykanka po prawie trzech godzinach walki przegrała z Sarą Errani. W pierwszych dwóch partiach do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. Pierwszego wygrała Włoszka, a drugiego zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych. W decydującej odsłonie spotkania zdecydowanie więcej sił zachowała tenisistka z Półwyspu Apenińskiego i to ona awansowała do następnej fazy marokańskich zawodów. Finalistka Roland Garros z 2012 roku zmierzy się teraz z Darią Gavrilovą, która oddała tylko trzy gemy Elise Mertens.

Problemów z awansem do najlepszej ósemki Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem nie miała również Lauren Davis, która nie dała żadnych szans Katerynie Bondarenko. W kolejnej rundzie czeka Amerykankę zdecydowanie trudniejsze zadanie, ponieważ po drugiej stronie siatki stanie Anastazja Pawluczenkowa. Rozstawiona z numerem 1 Rosjanka w dwóch setach pokonała Jekaterinę Makarową.

O półfinał marokańskich zawodów powalczą także Tatjana Maria i Francesca Schiavone. Włoszka wygrała z Gabrielą Dabrowski, a Niemka okazała się lepsza od Jarosławy Szwiedowej.