Praga: Wozniacki wciąż bez sposobu na Ostapenko

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W drugiej rundzie turnieju J&T Banka Prague Open rywalizowało sześć reprezentantek gospodarzy. Awans wywalczyły trzy. O półfinał powalczy również Jelena Ostapenko, który trzeci raz z rzędu pokonała Caroline Wozniacki.

Łotyszka przed przyjazdem do stolicy Czech wygrała z 26-latką urodzoną w Odense w zeszłym roku w New Haven oraz kilka tygodniu temu w Charleston.

W pierwszej partii obie tenisistki miały sporo problemów z wygrywanie własnych gemów serwisowych i doszło aż do dziewięciu przełamań. W końcówce trochę lepiej spisała się była liderka światowego rankingu, która zwyciężyła 7:5. W drugiej odsłonie meczu reprezentantka Łotwy dwukrotnie odebrała serwis bardziej utytułowanej rywalce, a sama dużo lepiej spisywała się przy swoim podaniu i tylko raz musiała bronić się przed przełamaniem, dzięki czemu zwyciężyła 6:3. Dramatyczny przebieg miał decydujący set, na początku którego lepiej spisywała się Ostapenko. Młodsza z tenisistek wyszła na prowadzenie 5:3 i miała trzy meczowe przy serwisie rywalki, ale żadnej z nich nie wykorzystała. Wozniacki zdołała w końcu utrzymać podanie, a chwilę później odrobiła stratę „breaka” i doprowadziła do wyrównania. Przy wyniku 6:5 Dunka miała szansę na rozstrzygnięcie meczu na swoją korzyść, ale tym razem Łotyszka wybrnęła z trudnej sytuacji obronną ręką i doprowadziła do tie-breaka, w którym zwyciężyła 7:5.

Pokonałam ją ostatnio kilka razy, więc dzisiaj prawdopodobnie ja była bardziej pewna siebie – wyjaśniła 19-latka urodzona w Rydze. – Ten mecz był jednak zdecydowanie najtrudniejszy. Grałyśmy w zupełnie innych warunkach, a ja nie lubię wolnych nawierzchni. Tym bardziej się cieszę, że udało mi się pokonać po raz kolejny Caroline.

Następną rywalką Jeleny Ostapenko będzie Ana Konjuh. Chorwatka w dwóch setach poradziła sobie z niespodziewaną zwyciężczynią turnieju w Biel, Marketą Vondrousovą.

W Pradze w półfinale wystąpi przynajmniej jedna reprezentantka gospodarzy. W ćwierćfinale zmierzą się bowiem Barbora Strycova i Katerina Siniakova. Pierwsza z Czeszek wyeliminowała pogromczynię Magdy Linette, Lucie Hradecką, a druga w trzech setach wygrała z rosyjską kwalifikantkę, Natalią Wichlancewą.

W grze pozostaje również Kristyna Pliszkova. Leworęczna tenisistka do najlepszej ósemki zawodów awansowała bez gry, ponieważ Lucie Szafarzova wycofała się z imprezy z powodu choroby. Jej kolejną rywalką będzie Beatriz Haddad Maia, która bez większych problemów poradziła sobie z Samanthą Stosur.

O miejsce w półfinale J&T Banka Prague Open powalczą także Camila Giorgi i Mona Barthel. Włoszka w trzech setach pokonała Wang Qiang, a reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów oddała tylko cztery gemy Oceane Dodin.

Druga runda singla
Jelena Ostapenko (Łotwa) – Caroline Wozniacki (Dania, 2) 5:7 6:3 7:6(5)
Barbora Strycova (Czechy, 3) – Lucie Hradecka (Czechy, Q) 6:3 7:5
Kristyna Pliszkova (Czechy) – Lucie Szafarzova (Czechy, 5) walkower
Ana Konjuh (Chorwacja, 7) – Marketa Vondrousova (Czechy, WC) 6:4 7:6(2)
Katerina Siniakova (Czechy, 8) – Natalia Wichlancewa (Rosja, Q) 4:6 6:4 6:4
Beatriz Haddad Maia (Brazylia) – Samantha Stosur (Austria) 6:3 6:2
Camila Giorgi (Włochy) – Qiang Wang (Chiny) 4:6 6:3 6:2
Mona Barthel (Niemcy, Q) – Oceane Dodin (Francja) 6:3 6:1

Ćwierćfinał debla
A. Muhammad, A. Rosolska (USA, Polska, 4) – T.Mihalikova, C.Skamlova (Czechy, WC) 7:5 6:3
A. Groenefeld, K. Peschke (Niemcy, Czechy, 2) – M. Irigoyen, P. Kania (Argentyna, Polska) 6:7(7) 6:2 10:7
L. Hradecka, K. Siniakova (Czechy, 1) – A. Beck, L. Kuncikova (Niemcy, Czechy) 6:1 6:3
R. Atawo, R. Voraczova (USA, Czechy, 3) – X. Knoll, D. Schuurs (Szwajcaria, Holandia) 4:6 7:5 10:7