Biel: czeski półfinał

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Dwie kwalifikantki wystąpią w półfinałach turnieju WTA w szwajcarskim Biel. Szansę na tytuł wciąż ma również najwyżej rozstawiona Barbora Strycova.

W głównych rolach w Szwajcarii występują tenisistki czeskie. Dwie z nich zmierzyły się ze sobą w fazie ćwierćfinałowej. 17-letnia Marketa Vondrousova (233 WTA) wygrała z Kristyną Pliszkovą (58 WTA) 6:2, 7:5 i tym samym po raz pierwszy w karierze wystąpi w półfinale turnieju WTA.

To jest naprawdę świetne, bo ja nawet nie wiedziałem, że potrafię grać tak dobrze – przyznała z rozbrajająco szczerością młoda Czeszka, która w tym sezonie wygrała dwa turnieje ITF, a w dwóch innych przegrywała w finale. – Jak na razie jest to dla mnie wspaniały sezon. Tutaj zaczynałam w eliminacjach i jestem szczęśliwe, że utrzymuję tak wysoki poziom.

O miejsce w finale Marketa Vondrousova zagra z kolejną znacznie wyżej notowaną i bardziej doświadczoną rodaczką – Barborą Strycovą. Turniejowa „jedynka” rywalizowała dzisiaj z Julią Georges. Po dwóch zaciętych setach i jednym gemie trzeciej partii, Niemka musiała poddać mecz, ze względu na kontuzję prawego ramienia.

W drugiej rundzie Camila Giorgi wyeliminowała rozstawioną z numerem dwa Carlę Suarez Navarro, by dzisiaj przegrać z kwalifikantką, Aliaksandrą Sasnowicz. Włoszka w obu setach prowadziła 3:1, ale to 23-letnia Białorusinka była skuteczniejsza w końcówkach, triumfując 6:4, 6:4.

W półfinale 108. w rankingu Aliaksandra Sasnowicz zmierzy się z 99. Anett Kontaveit. Estonka wygrała z Elisą Mertens 7:5, 6:7(2), 6:1. Mecz mógł skończyć się szybciej, ale Kontaveit nie wykorzystała w drugiej partii prowadzenia 5:3.

Ćwierćfinały singla:
Barbora Strycova (Czechy, 1) – Julia Goerges (Niemcy, 7) 4:6, 6:3, 1:0 i krecz
Marketa Vondrousova (Czechy, Q) – Kristyna Pliszkova (Czechy) 6:2, 7:5
Anette Kontaveit (Estonia) – Elise Mertens (Belgia) 7:5, 6:7(2), 6:1
Aliaksandra Sasnowicz (Białoruś, Q) – Camila Giorgi (Włochy) 6:4, 6:4

Półfinał debla:
T. Bacsinszky, M. Hingis (Szwajcaria) – X. Knoll, D. Schuurs (Szwajcaria, Holandia, 1) 5:7, 6:4, 10-3