Monterrey: Królowa Anastazja IV

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Anastazja Pawluczenkowa po raz czwarty w karierze została mistrzynią turnieju Abierto GNP Seguros. Rosjanka w finale w trzech setach pokonała Angelique Kerber i zdobyła dziewiąty turniejowy „skalp”.

Na początku spotkania obie tenisistki wygrywały własne gemy serwisowe, ale zdecydowanie w bardziej przekonujący sposób robiła 29-latka trenująca w Puszczykowie. Moskwianka w trzecim i piątym gemie musiała bronić łącznie czterech „breakpointów”. Niemka z kolei aż do dziesiątego gema ani razu nie dopuściła do takiej sytuacji. Przy wyniku 5:4 dla rywalki turniejowa „jedynka” popełniła jednak trzy proste błędy i „podarowała” Pawluczenkowej trzy okazje na zamknięcie seta. Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów dwie pierwsze piłki setowe obroniła, ale przy trzeciej musiała już skapitulować.

Druga odsłona spotkania rozpoczęła się lepiej Kerber, która w trzecim gemie, za czwartym podejście zdołała w końcu zapisać „breaka” na swoim koncie, dzięki czemu chwilę później odskoczyła 3:1. W piątym gemie Niemka miała szansę, żeby wyjść na prowadzenie z przewagą podwójnego przełamania, ale 25-latka urodzona w Samarze w świetnym stylu się wybroniła. To co nie powiodło się kilka minut wcześniej, udało się w siódmym gemie, w czym zdecydowanie pomogły trzy podwójne błędy serwisowe Pawluczenkowej. Chwilę później zawodniczka rozstawiona z numerem 1 wyrównała stan rywalizacji.

Reprezentantka Rosji decydującą odsłonę spotkania rozpoczęła jak burza i już w drugim gemie przełamała serwis dwukrotnej mistrzyni wielkoszlemowej, dzięki czemu szybko wyszła na prowadzenie 3:0. Turniejowa „piątka” grała w tej części meczu niezwykle agresywnie i rzadko się myliła, co przyniosło efekt w postaci kolejnego przełamania i prowadzenia 5:0. Kerber zdołała jeszcze utrzymać podanie, ale w siódmym gemie niżej sklasyfikowana z zawodniczek wykorzystała atut własnego podanie i zakończyła spotkanie. Przy pierwszej piłce meczowej Pawluczenkowa popełniła podwójny błąd serwisowy, ale przy drugiej wymusiła błąd z backhandu na Niemce i mogła wznieść ręce w geście triumfu.

W niedzielę rosyjska tenisistka zdobyła pierwszy tytuł w sezonie, a dziewiąty w karierze. Prawie połowę ze swoich triumfów 25-latka świętowała właśnie w Monterrey. Anastazja Pawluczenkowa w przeszłości zwyciężała w turnieju Abierto GNP Seguros również w latach 2010, 2011 i 2013.