Charleston: Ostapenko lepsza od Wozniacki

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Caroline Wozniacki będzie musiała poczekać jeszcze trochę na powrót do Top 10 światowego rankingu. W piątek Dunka w ćwierćfinale Volvo Car Open nie znalazła sposobu na pokonanie Jeleny Ostapenko.

W pierwszej partii na tylko na początku toczyła się wyrównana gra. Od stanu 1:2 19-latka z Rygi zdecydowanie przejęła kontrolę nad przebiegiem gry i coraz częściej spychała bardziej utytułowaną rywalkę do defensywy. Łotyszka wygrała pięć gemów z rzędu i zapisała pierwszego seta na swoim koncie 6:2.

Niżej sklasyfikowana z tenisistek rozpoczęła drugą odsłonę meczu od przełamania, ale była liderka światowego rankingu błyskawicznie odrobiła stratę. Wozniacki w piątym gemie ponownie nie była jednak w stanie otrzymać podania i chwilę później rodaczka Ernesta Gulbisa odskoczyła na 4:2. W dziewiątym gemie Ostapenko wywalczyła pierwszą okazję na zakończenie meczu, ale 26-latka urodzona w Odensie zdołała się wybronić i utrzymała w końcu serwis. Przy wyniku 4:5 turniejowa „piątka” obroniła jeszcze dwie piłki meczowe, ale przy czwartej musiała Łotyszka zakończyła pojedynek asem serwisowy.

Przed meczem zdawałam sobie sprawę, że będę musiała grać równocześnie agresywnie i bardzo regularnie – wyjaśniła Ostapenko. – Próbowałam nie cofać się za linię końcową i w korcie odbijać wszystkie piłki. Myślę, że to mi dzisiaj pomogło.

Dunka, która wróciłaby do czołowej dziesiątki rankingu, jeśli awansowałaby do półfinału w Charleston, po meczu nie ukrywała rozczarowania, ale równocześnie przyznała, że łotewska tenisistka tym razem grała po prostu za dobrze.

Naprawdę próbowałam wszystkiego, co mogłam – powiedziała po meczu dwukrotna finalistka US Open – Próbowałam dobiegać do każdej piłki, zmieniać rytm gry, kiedy miałam szanse, ale jeśli ona będzie grać tak codziennie, to niedługo zostanie nr 1 na świecie.

Jelena Ostapenko o finał Volvo Car Open powalczy z Mirjaną Luczić-Baroni. Chorwatka w tie-breaku przegrała pierwszego seta z Shelby Rogers, ale w dwóch następnych partiach oddała faworytce gospodarzy już tylko dwa gemy.

W drugim półfinale zmierzą się Laura Siegemund i Daria Kasatkina. Rosjanka w dwóch setach pokonała turniejową „dziesiątkę” Irinę-Camelię Begu, a reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów wyeliminowała rozstawioną z numerem 8, Anastasiję Sewastową.

Ćwierćfinał singla
Jelena Ostapenko (Łotwa) – Caroline Wozniacki (Dania, 5) 6:2 6:4
Laura Siegemund (Niemcy) – Anastasija Sewastowa (Łotwa, 8) 6:2 6:4
Daria Kasatkina (Rosja) – Irina-Camelia Begu (Rumunia, 10) 6:4 6:1
Mirjana Luczić-Baroni (Chorwacja, 11) – Shelby Rogers (USA) 6:7(7) 6:1 6:1

Ćwiercfinał debla
B. Mattek-Sands, L. Szafarzova (USA, Czechy, 1) – J. Brady, A. Riske (USA) 6:3 6:2
A. Groenefeld, K. Peschke (Niemcy, Czechy) – A. Spears, K. Srebotnik (USA, Słowenia) 7:5 6:2