Miami: mistrzyni z Indian Wells za burtą

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W piątek do trzeciej rundy Miami Open awansowały Angelique Kerber, Simona Halep oraz Garbine Muguruza, która uciekła spod noża w meczu przeciwko Christinie McHale. Odpadła Jelena Wiesnina.

Spotkanie hiszpańsko-amerykańskie rozpoczęło się już w czwartek, ale z powodu deszczu mecz został przerwany przy wyniku 6:0 3:2 dla faworytki gospodarzy. Przymusowa przerwa zdecydowanie bardzie przysłużyła się ubiegłorocznej mistrzyni Roland Garros, która powoli zaczęła odwracać losu meczu. W ósmym gemie Hiszpanka odrobiła stratę przełamania i doprowadziła do wyniku 4:4. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych dwukrotnie miała okazję zakończyć mecz przy pomocy własnego podania, ale żadnej z nich nie wykorzystała i o losach drugiej partii musiał zadecydować tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce McHale miała piłkę meczową, ale Muguruza oddaliła zagrożenie dobrym serwisem. Dwa następne punkty również padły łupem tenisistki z Półwyspu Iberyjskiego, która wyrównała stan rywalizacji. Decydującą odsłonę spotkania lepiej rozpoczęła Amerykanka, która odebrała serwis rywalce już w drugim gemie. Turniejowa „szóstka” błyskawicznie odrobiła jednak stratę, a później w siódmym gemie zapisała na swoim koncie kolejne przełamanie, które zapewniło jej zwycięstwo 6:4

Myślę, że deszcz dał mi drugą szansę – przyznała po meczu podopieczna Sama Sumyka. – Ona wczoraj rozpoczęła pierwszego seta bardzo dobrze, a ja delikatnie mówiąc nie grałam, tak jakbym chciała. Zbyt często się myliłam, a ona nie robiła tego wcale. Udało mi się jednak o tym zapomnieć i jak się obudziłam, powiedziałam sobie, że jeszcze nic nie jest stracone. Weszłam na kort, walczyłam ze wszystkich sił i na końcu to ja byłam lepsza.

Solidnie na awans do trzeciej rundy zawodów musiały zapracować również Angelique Kerber, Johanna Konta oraz Simona Halep. Liderka światowego rankingu wygrała z Duan Ying-Ying, Brytyjce seta urwała Aliaksandra Sasnowicz, a 25-latka urodzona w Konstancy okazała się lepsza od groźnej Noami Osaki.

Rumunka w pierwszej partii odebrała serwis rywalce w dziewiątym gemie, a chwilę później wykorzystała atut własnego podania i zapisała pierwszą odsłonę meczu. W drugim secie przy wyniku 1:0 dla Japonki spadł deszcz i mecz został wstrzymany. Przerwa wytrąciła z rytmu turniejową „trójkę”, która po powrocie na kort dwukrotnie straciła serwis i przegrywała już 0:4. Halep odrobiła część strat, ale drugiej partii już nie była w stanie uratować. W decydującym secie reprezentantka Rumunii przełamała serwis rywalki w trzecim gemie i objęła prowadzenie 3:1, ale tenisistka z Kraju Kwitnącej Wiśni szybko wyrównała. W siódmym gemie piąta obecnie tenisistka świata po raz drugi odebrała podanie przeciwniczce i tym razem już nie oddała wypracowanej przewagi już do końca meczu.

Straciłam serwis po przerwie spowodowanej deszczem i za bardzo wytrąciło mnie to z równowagi – przyznała finalistka Roland Garros z 2014 roku. – Ona grała dzisiaj naprawdę dobrze, ale ja w trzecim secie zagrałam swój najlepszy tenis w tym sezonie. Nie spodziewałam się, że ona będzie radzić sobie tak dobrze w tym wietrze. Ona uderza piłki bardzo mocno i dzisiaj naprawdę dobrze przystosowała się do panujących warunków.

Simona Halep o miejsce w czwartej rundzie powalczy z Anett Kontaveit, która wyeliminowała rozstawiona z numerem 32, Jekaterinę Makarową. Kerber zmierzy się z Shelby Rogers, która wyrzuciła z turnieju Darię Kasatkinę, a Konta zagra z Pauline Parmentier.

W piątek do trzeciej rundy Miami Open awansowały także Swietłana Kuzniecowa, Samantha Stosur, Barbora Strycova oraz reprezentantki gospodarzy Madison Keys i Venus Williams.

Z tegoroczną edycją amerykańskich zawodów czwartego dnia pożegnało się aż 11 rozstawionych zawodniczek. Do trzeciej rundy nie zdołały awansować m.in. będąca na fali Kristina Mladenovic, która przegrała z kwalifikantką Patricią Marią Tig oraz Jelena Wiesnina. Świeżo upieczona triumfatorka turnieju BNP Paribas Open wygrała pierwszego seta z Ajlą Tomljanović, ale w dwóch następnych partiach górą była tenisistka grająca z „dziką kartą”. Chorwatka, która w pierwszej rundzie pokonała Magdę Linette, zmierzy się teraz z Lucie Szafarzovą.

Druga runda singla
Angelique Kerber (Niemcy, 1) – Ying-Ying Duan (Chiny) 7:6(3) 6:2
Simona Halep (Rumunia, 3) – Naomi Osaka (Japonia) 6:4 2:6 6:3
Garbine Muguruza (Hiszpania, 6) – Christina Mchale (USA) 0:6 7:6(6) 6:4
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 7) – Mandy Minella (Luksemburg) 6:2 6:2
Madison Keys (USA, 8) – Viktorija Golubic (Szwajcaria) 6:1 6:2
Johanna Konta (Wlk. Brytania, 10) – Aliaksandra Sasnowicz (Białoruś, Q) 6:2 6:7(5) 6:4
Venus Williams (USA, 11) – Beatriz Haddad Maia (Brazylia, WC) 6:4 6:3
Ajla Tomljanović (Chorwacja, WC) – Jelena Wiesnina (Rosja, 13) 3:6 6:4 7:5
Samantha Stosur (Australia, 14) – Ashleigh Barty (Australia, WC) 6:4 6:4
Barbora Strycova (Czechy, 15) – Johanna Larsson (Szwecja) 4:6 6:3 7:6(3)
Risa Ozaki (Japonia, Q) – Kiki Bertens (Holandia, 16) 6:4 4:6 6:1
Sorana Cirstea (Rumunia) – Anastasija Sewastowa (Łotwa, 19) 7:6(4) 3:6 6:3
Julia Goerges (Niemcy) – Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 20) 6:4 7:6(5)

Pierwsza runda debla
D. Jurak, A. Rodionova (Chorwacja, Australia) – C. Mchale, A. Rosolska (USA, Polska) 7:5 1:6 10:8
B. Mattek-Sands, L. Szafarzova (USA, Czechy, 1) – J. Janković T. Townsend (Serbia, USA, WC) 6:4 6:1
Y. Chan, M. Hingis (Tajwan, Szwajcaria, 5) – L. Hradecka, K. Siniakova (Czechy) 5:7 7:5 10:7
A. Groenefeld, K. Peschke (Niemcy, Czechy) – S. Errani, M. Niculescu (Rumunia, Włochy) 6:4 6:3