Zhuhai: Switolina z Kvitovą w finale

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Elina Switolina i Petra Kvitova zagrają w finale WTA Elite Trophy w Zhuhai. Ukrainka w półfinale zwyciężyła Johannę Kontę, a Czeszka Shuai Zhang.

Dwie tenisistki, dla których końcówka sezonu 2016 jest bardzo udana, mogą zakończyć rok prestiżowym tytułem. Switolina już przed rokiem miała chrapkę na wygraną w Zhuhai, ale odpadła w półfinale. Teraz poszła przynajmniej o krok dalej, a może i o dwa. Już osiągnęła najważniejszy finał w karierze.

W sobotę utalentowana 22-latka mimo nieudanej pierwszej partii wyeliminowała niedoszłą uczestniczkę WTA Finals, najwyżej rozstawioną w Zhuhai Johannę Kontę. W pierwszym secie zdobyła zaledwie dwa gemy, w drugim oddała Brytyjce tylko jednego.

Trzeci set był już bardzo wyrównany. Początkowo przebiegał pod dyktando dziesiątej rakiety globu, która prowadziła 3:1. Switolina odrobiła jednak stratę przełamania, a z sześciu gemów zapisała na swoim koncie pięć. Do decydującego breaka doprowadziła przy stanie 3:3.

22-latka po piłce meczowej wydała okrzyk radości. – Krzyczałam, ponieważ serwowałam na mecz, a po drugie wygrałam to bardzo bardzo trudne spotkanie. Ona gra teraz bardzo dobrze, a ten rok był w jej wykonaniu niesamowity – wypowiadała się z uznaniem o Koncie jej pogromczyni.

5 listopada 2016

Wcześniej w finale zameldowała się Kvitova, która zakończyła piękną przygodę Zhang. Czeszka spędziła na korcie mniej czasu niż jej kolejna przeciwniczka. Do zwycięstwa 6:2, 6:2 wystarczyło jej 68 minut. – Myślę, że kluczowy był serwis. Rozegrałyśmy kilka wyrównanych gemów – mówiła po meczu dwukrotna mistrzyni Wimbledonu.

Za faworytkę niedzielnego finału uchodzi Kvitova, która z sześciu poprzednich konfrontacji z Ukrainką wygrała aż pięć. Trzy stosunkowo niedawno, bo w Rio, US Open i Wuhan. 22-latka z Odessy lepsza była tylko raz – w 2014 roku, kiedy spotkały się po raz pierwszy.