Moskwa: wspaniałe zwycięstwo Blinkowej

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

We wtorek sporo powodów do radości mieli rosyjscy kibice. Do drugiej rundy Kremlin Cup awansowały Anastazja Pawluczenkowa, Jekaterina Makarowa oraz 18-letnia Anna Blinkowa. Z turniejem pożegnała się Barbora Strycova.

Rozstawiona z numerem 6 Czeszka w trzech setach przegrała ze „szczęśliwą przegraną”, Aną Konjuh.

Chorwatka o miejsce w ćwierćfinale powalczy z Blinkową. Kwalifikantka z Rosji po niezwykle zaciętym pojedynku pokonała Anastasiję Sewastową i odniosła pierwsze zwycięstwo w cyklu WTA. Młoda Rosjanka w pierwszym secie była lepsza o jedno przełamanie, ale w drugim zdołała ugrać zaledwie jednego gema. W decydującej odsłonie spotkania Łotyszka wyszła na prowadzenie 5:2. Faworytka gospodarzy zdołała jednak odrobić straty i o losach meczu musiał zadecydować tie-break, w którym 12:10 zwyciężyła tenisistka z eliminacji, która w trzecim secie obroniła łącznie pięć piłek meczowych.

Ciężko na awans do najlepszej ósemki musiała zapracować musiała także Pawluczenkowa. Po 2 godzinach i 48 minutach walki pokonała Katerinę Siniakovą. Turniejowa „siódemka” zagra teraz z Jeleną Janković, która pewnie pokonała Jelenę Ostapenko.

Pierwsze rywalki w turnieju poznały Carla Suarez Navarro i Swietłana Kuzniecowa, która wciąż mają szansę na udział w kończących sezon Mistrzostwach WTA w Singapurze. Hiszpanka zmierzy się z Darią Gavrilovą, która oddała tylko cztery gemy Lucie Szafarzovej, a Rosjanka zagra z Alizet Cornet, która wyeliminowała Shelby Rogers.

W poniedziałek do drugiej rundy Kremlin Cup awansowały także Kristina Mladenovic, Julia Goerges, Jekaterina Makarowa i Julia Putincewa.

Pierwsza runda singla
Ana Konjuh (Chorwacja, LL) – Barbora Strycova (Czechy, 6) 6:4 1:6 6:2
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 7) – Katerina Siniakova (Czechy, Q) 7:6(2) 5:7 7:5
Alize Cornet (Francja) – Shelby Rogers (USA) 7:6(6) 6:3
Kristina Mladenovic (Francja) – Anna Kalinska (Rosja, WC) 6:4 6:2
Daria Gavrilova (Australia) – Lucie Szafarzova (Czechy) 6:2 6:2
Julia Goerges (Niemcy) – Danka Kovinić (Czarnogóra) 7:6(3) 6:3
Jekaterina Makarowa (Rosja) – Nicole Gibbs (USA, Q) 7:5 6:1
Anna Blinkowa (Rosja, Q) – Anastasija Sewastowa (Łotwa) 4:6 6:1 7:6(10)
Julia Putincewa (Kazachstan) – Lesia Curenko (Ukraina, Q) 6:3 i krecz
Jelena Janković (Serbia) – Jelena Ostapenko (Łotwa) 6:3 6:3

Pierwsza runda debla
P. Kania, D. Kovinić (Polska, Czarnogóra) – V. Cepede Royg, M. Irigoyen (Paragwaj, Argentyna) 6:2 7:6(5)
D. Gavrilova, D. Kasatkina (Australia, Rosja) – J. Makarowa, J. Wiesnina (Rosja, 1) 6:3 4:6 10:6
K. Siniakova, K. Srebotnik (Czechy, Słowenia, 3) – B. Bencic, K. Mladenovic (Szwajcaria, Francja) 6:2 6:3
T. Babos, A. Pawluczenkowa (Węgry, Rosja) – A. Rodionova, O. Sawczuk (Austraia, Ukraina, 4) 7:6(4) 6:4
N. Dzalamidze, V. Kudermetova (Rosja) – O. Kałasznikowa, J. Ostapenko (Gruzja, Łotwa) 6:1 7:6(4)