Rio: Serena Williams za burtą, pogromczynią Switolina!

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Serena Williams nie obroni tytułu mistrzyni olimpijskiej! Amerykankę zwyciężyła 6:4, 6:3 Elina Switolina i to Ukrainka zagra w ćwierćfinale.

Turniej olimpijskiej od początku nie kleił się liderce światowego rankingu. Porażka w pierwszej rundzie debla nie była ostatnim rozczarowaniem. Poniedziałkowe problemy w meczu z Alize Cornet można było zrzucić na karb tego, że to nie kto inny jak Cornet. Ale to po prostu Williams nie grała na swoim najwyższym poziomie.

Amerykanka nigdy wcześniej z Ukrainką nie przegrała, potrafiła ją wręcz rozbijać, nokautować jak w czwartej rundzie tegorocznego Roland Garros. Bezradnej Switolinie oddała wówczas dwa gemy.

Wtorkowe starcie Williams otworzyła bardzo mocno. Utrzymała podanie bez straty choćby jednego punktu. Szybko jednak dała się przełamać, ale od razu zniwelowała stratę i wyrównała na 2:2. Maksyma Rene Lacosty nie zawsze znajduje zastosowanie w praktyce, natomiast w pierwszym secie zadziałała. Gema lacostowskiego przy podaniu rywalki wygrała Switolina i to ona okazała się lepsza w całej partii.

Początek drugiego seta był kopią sprzed kilkudziesięciu minut. Świetne otwarcie Williams i stracone podanie przy 1:1. Ukrainkę obrończyni tytułu dopadła dopiero w szóstym gemie, ale druga część partii zdecydowanie należała do Switoliny. Znów przełamanie w gemie lacostowskim, utrzymane podanie i kolejne przełamanie, tym razem kończące pojedynek.

Ukrainkę jedno zwycięstwo dzieli teraz od strefy medalowej. Była już ćwierćfinalistką Roland Garros, ale takiego zwycięstwa na koncie jeszcze nie miała. Wygrana nie pójdzie jednak w parze z kolejnym sukcesem, jeśli nie pokona Petry Kvitovej. Z Czeszką zagra bowiem o półfinał.