Roland Garros: wielki triumf Muguruzy

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Garbine Muguruza mistrzynią Roland Garros 2016. Hiszpanka w finale paryskiej imprezy pokonała w dwóch setach Serenę Williams i zdobyła pierwszy tytuł wielkoszlemowy w karierze.

W pierwszej partii jako pierwsza przełamanie zdobyła młodsza z tenisistek. W piątym gemie liderka światowego rankingu obroniła dwa „breakpointy” dobrymi podaniami, ale przy trzecim popełniła podwójny błąd serwisowy i turniejowa „czwórka” wyszła na prowadzenie 3:2. Obrończyni tytułu odrobiła stratę w ósmym gemie, a chwilę później przy pomocy własnego serwisu wyszła na prowadzenie 5:4. Przy wyniku 5:5 tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego po raz drugi odebrała serwis bardziej utytułowanej rywalce. Dwunasty gem był bardzo zacięty. Najpierw Williams miała dwie okazja, żeby doprowadzić do tie-breaka, ale żadnej z nich nie wykorzystała. Poźniej Muguruza zmarnowała dwie piłki setowe, ale przy trzeciej posłała wygrywający backhand po linii i pierwszą odsłonę spotkania zapisała na swoim koncie.

Drugi set również nie rozpoczął się po myśli młodszej z sióstr Williams, która straciła podanie już pierwszy gemie. Amerykanka błyskawicznie odrobiła stratę, w czym pomogły jej trzy podwójne błędy popełnione przez Hiszpankę. W następnym gemie turniejowa „jedynka” trzeci raz z rzędu nie była w stanie utrzymać podania. Tym razem Muguruza poparła przełamanie wygranym serwisem i wyszła na prowadzenie 3:1. Później obie zawodniczki pilnowały własnych podań. Niezwykle emocjonujący przebieg miał dziewiąty gem. Tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego wywalczyła dwie okazje na zakończenie spotkania przy serwisie amerykańskiej gwiazdy. Williams doprowadziła do równowagi, a później obroniła jeszcze dwie piłki meczowe i w końcu utrzymała podanie. To niepowodzenie nie zraziło jednak 22-latki urodzonej w Caracas, która w następnym gemie nie straciła nawet punktu, kończąc mecz wspaniałym lobem.