Roland Garros: Williams z Muguruzą w finale

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: AFP

Serena Williams oraz Garbine Muguruza zagrają o tytuł Roland Garros. Obie tenisistki mecze półfinałowe wygrały w dwóch setach.

W pierwszym piątkowym spotkaniu na korcie centralnym twardy opór liderce rankingu stawiła Kiki Bertens. Holenderka, która w Paryżu pokonała m.in. Angelique Kerber i Timeę Bacsinszky, rozpoczęła swój pierwszy w karierze wielkoszlemowy półfinał bez kompleksów.

W pierwszej fazie meczu to liderka rankingu sprawiała wrażenie bardziej zagubionej na korcie, notując błąd za błędem. W efekcie Bertens już w gemie otwarcia doprowadziła do przełamania i długo pilnowała serwisu. Przy stanie 3:5 i własnym podaniu Williams wybroniła setbola, a po zmianie stron zdołała doprowadzić do re-breaka.

Ostatecznie o losach partii zadecydował tie break. Williams prowadziła w nim już 5-2 i serwowała przy 6-5. Od tego momentu obrończyni tytułu odnotowała dwie nieudane akcje przy siatce. Bertens przy 7-6 nie wykorzystała drugiej piłki setowej i przegrała także dwa kolejne punkty .

Holenderka, która już w pierwszym secie sygnalizowała problemy z lewym udem, lepiej rozpoczęła także drugiego seta, zapisując na konto dwa pierwsze gemy. Tym razem Williams szybko odrobiła jednak straty, a w siódmym gemie zdobyła kolejne przełamanie. Przy stanie 3:5 Holenderka wybroniła co prawda trzy meczbole, ale następnie Amerykanka zakończyła mecz własnym podaniem.

""

Serena Williams po raz czwarty wystąpi w finale Roland Garros, trzy wcześniejsze mecze o tytułu kończyła zwycięstwem (2002, 2013 i 2015 rok). Tym razem naprzeciw Amerykanki stanie Garbine Muguruza.

Niespełna 23-letnia Hiszpanka rozpoczęła turniej od przegranej partii z Anną Karoliną Schmiedlovą, ale kolejnych dwanaście setów zapisała na swoje konto. Dzisiaj Garbine Muguruza pokonała Samanthę Stosur 6:2, 6:4. Pochodząca z Wenezueli tenisistka odnotowała w spotkaniu 20 „winnerów”, przy 18 niewymuszonych błędach (u Australijki bilans ten wynosił 12 do 20).

""

Garbine Muguruza po raz drugi wystąpi w wielkoszlemowym finale i po raz drugi jej rywalką będzie Serena Williams. Rok temu na Wimbledonie Amerykanka triumfowała 6:4, 6:4. Ogólny bilans ich konfrontacji także jest korzystny dla liderki rankingu (3-1). W ich jedynym spotkaniu na korcie ziemnym górą była jednak Muguruza, a do tego spotkanie to miało miejsce właśnie w Roland Garros (dwa lata temu, w drugiej rundzie Hiszpanka wygrała 6:2, 6:2).