Katowice: Giorgi trzeci raz w finale!

/ Antoni Cichy , źródło: Korespondencja z Katowic, foto: Antoni Cichy/tenisklub.pl

Camila Giorgi po raz trzeci spróbuje zdobyć tytuł w Katowicach. Włoszka rozegrała w półfinale najlepsze spotkanie w całym turnieju i pokonała 6:4, 6:3 Jelenę Ostapenko.

Nie ma drugiej zawodniczki, która czułaby się w katowickim Spodku tak dobrze jak Giorgi. 24-latka grała tu w finale w 2014 roku, rok temu i zagra też w tym sezonie. Dwa lata temu miała już piłki meczowe, ale i tak nie pokonała Alize Cornet. Dwanaście miesięcy temu przeszkodziła jej Anna Karolina Schmiedlova, jednak tak grająca Włoszka jak w półfinałowym starciu z rewelacyjną Łotyszką może myśleć o tytule.

Styl gry obu tenisistek nie zaskoczył, bardziej zdziwił przebieg spotkania, a raczej jego długość. Ostapenko znów atakowała, podejmowała odważne decyzje, ale tym razem za często strzelała po autach. Giorgi grała natomiast spokojniej. Wybierała mądre rozwiązania, nie popełniała tak wielu błędów i przede wszystkim wykazywała się zimną krwią w kluczowych momentach. A takie były dwa.

Pierwszego seta podwójna finalistka z Katowic wygrała po przełamaniu do 0 w ostatnim, jak się okazało, gemie – przy stanie 4:5. Wcześniej obie tenisistki zaliczyły po dwa breaki. Przewagę uzyskiwała najpierw Giorgi, a niwelowała ją 18-letnia mistrzyni juniorskiego Wimbledonu 2014.

W drugim secie obie serwisu już pilnowały. Żadna nie wypracowała sobie nawet break pointa. Aż do ósmego gema. 24-latka – tak jak kilkadziesiąt minut wcześniej – przełamała Łotyszkę do 0 i przypieczętowała zwycięstwo przy własnym podaniu. Też wykazała się stalowymi nerwami, bo Ostapenko naciskała, obroniła jedną piłkę meczową, ale przy kolejnej znów uderzyła w aut.

W finale turniejowa "piątka" spotka się z Dominiką Cibulkovą lub Pauline Parmentier.