Doha: Kerber i Halep za burtą

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

We wtorek z turniejem Qatar Total Open pożegnały się dwie najwyżej rozstawione tenisistki, Angelique Kerber i Simona Halep. W trzeciej rundzie zameldowały się Garbine Muguruza, Petra Kvitova i Caroline Wozniacki.

Zwyciężczyni Australian Open musiała uznać wyższość Zheng Saisai. Pierwszy set tego spotkania był bardzo zacięty. Decydujący w pierwszej partii okazał się 11 gem, w którym Chinka zdołała przełamać podanie bardziej utytułowanej rywalki, a po chwili zakończyła seta przy pomocy własnego serwisu. W drugiej odslonie pojedynku zdecydowaną przewagę zdobyła tenisistka z Azji, która pozwoliła wygrać Kerber już tylko jednego gema.

Przez kilka ostatnie dni trenowałam naprawdę dobrze, ale dzisiejszy poranny trening nie był najlepszy – przyznała po meczu turniejowa „jedynka”. – Od początku nie czułam się dobrze. Czasami takie dni się zdarzają. Oczywiście jest mi smutno, że żegnam się z Doha już po pierwszym meczu, ale to nie był mój dzień i to jedyne co mogę powiedzieć.

Zheng Saisai w kolejnej rundzie zmierzy się z Eugenie Bouchard, która wygrała z Denisą Allertovą.

Simonę Halep z turnieju wyeliminowała Jelena Wiesnina. Rosjanka w pierwszym secie prowadziła 6:5 i serwowała, żeby zapisać tę odsłonę spotkania na swoim koncie, ale nie zdołała wykorzystać tej przewagi. Doszło do tie-breaka, w którym lepsza okazała się tenisistka rozstawiona z numerem 2. Rumunka dobrze rozpoczęła również drugą partię, w której objęła prowadzenie 4:1. Reprezentantka Rosji nie zamierzała się jednak poddawać, wygrała pięć następnych gemów i wyrównała stan meczu. Halep rozpoczęła trzeciego seta od przełamania do zera, ale były to miłe złego początku, bo 24-latka urodzona w Konstancy do końca pojedynku nie wygrała już ani jednego gema.

Taki jest właśnie mój charakter, zawsze walczę do końca – zdradziła klucz do zwycięstwa 29-latka mieszkająca w Soczi. – Jestem na korcie centralnym w Doha, gram przeciwko Simonie i przegrywam 1:4, ale to się nie liczy. Walczyłam o każdą piłkę, każdego gema i to zadziałało. To na pewno moje największe zwycięstwo w ciągu dwóch ostatnich lat. Simona jest niesamowitą zawodniczką, bardzo solidną. Od kilku lat gra niesamowicie, jest w czołowej dziesiątce rankingu, więc jestem bardzo zadowolona ze swojej gry – zakończyła Wiesnina.

Następną rywalką rosyjskiej tenisistki będzie Caroline Wozniacki, która dosyć pewnie pokonała Darię Gavrilovą.

We wtorek z turniejem pożegnały się również Belinda Bencic i powracająca do gry po długiej przerwie Lucie Szafarzova. Szwajcarka uległa Coco Vandeweghe, a obrończynię tytułu wyeliminowała Cagla Buyukakcay. W katarskiej imprezie dalej nie zagrają również Swietłana Kuzniecowa, Jelena Janković oraz mistrzyni z Dubaju, Sara Errani, którą wyeliminowała Timea Babos.

Do trzeciej rundy Qatar Total Open awansowały Garbine Muguruza, Petra Kvitova, Carla Suarez Navarro, Roberta Vinci, która musiała bronić piłek meczowych w meczu przeciwko Darii Kasatkinie oraz Timea Bacsinszky.

Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 8) – Donna Vekić (Chorwacja, Q) 7:6(5) 6:4
Roberta Vinci (Włochy, 9) – Daria Kasatkina (Rosja) 2:6 6:4 7:6(3)

Druga runda debla
B. Mattek-Sands, J. Szwiedowa (USA, Kazachstan, 2) – K. Jans-Ignacik, B. Krejczikova (Polska, Czechy) 6:3 7:6(4)
M. Hingis, S. Mirza (Szwajcaria, Indie, 1) – Y. Xu, S. Zheng (Chiny) 6:4 4:6 10:4

Pierwsza runda debla
K. Bondarenko, O. Sawczuk (Ukraina) – N. Broady, A. Rosolska (Wlk. Brytania, Polska) 6:4 6:2
S. Errani, C. Suarez Navarro (Włochy, Hiszpania) – A. Hlavaczkova, L. Hradecka (Czechy, 5) 3:6 6:4 10:6
G. Dabrowski, M. Martinez Sanchez (Kanada, Hiszpania) – D. Jurak, N. Melichar (Chorwacja, USA) 2:6 6:1 10:3
P. Kvitova, B. Strycova (Czechy, WC) – O. Jabeur, O. Mourad (Tunezja, Katar, WC) 6:0 6:1