Dubaj: pogrom faworytek

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships doszło do bardzo nietypowej sytuacji. Do najlepszej ósemki imprezy nie zdołała awansować ani jedna rozstawiona tenisistka.

Do takiej sytuacji doszło w przeszłości tylko trzy razy, w Bastad w 2014 roku, w Bogocie w 2012 roku oraz w Hobart w 2009 roku.

Tytułu w Dubaju nie obroni Simona Halep. Rumunkę wyeliminowała Ana Ivanović. Turniejowa „jedynka” dobrze rozpoczęła spotkanie przeciwko Serbce i objęła prowadzenie 5:3 w pierwszym secie. Reprezentantka Rumunii nie zdołała jednak utrzymać tej przewagi i o losach pierwszej odsłony spotkania musiał zadecydować tie-break, w którym lepsza okazała się 28-latka urodzona w Belgradzie. W drugiej partii Ivanović zwyciężyła 6:2.

Szczerze mówiąc, jestem zachwycona – przyznała po meczu była mistrzyni Roland Garros. – W pierwszym secie walka była niezwykle zacięta. Ona jest wspaniałą tenisistką, więc ja też musiałam grać na najwyższym poziomie. Nie było łatwo, ale jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się wygrać.

Serbka o półfinał zagra z Barborą Strycovą, która w trzech setach pokonała Julię Goerges.

Bardzo dobrze rozpoczęła się współpraca Eliny Switoliny z Justine Henin. Ukrainka drugiej rundzie dubajskich zawodów okazała się lepsza od Garbine Muguruzy.

To była prawdziwa bitwa – powiedziała w pomeczowym wywiadzie na korcie reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów. – Jestem szczęśliwa, że udało mi się wygrać pierwszego seta, bo przeżywałam w nim dużo wzlotów i upadków. Myślę, że dobrze dzisiaj returnowałam i to był klucz do zwycięstwa.

W ćwierćfinale Switolina zmierzy się z Coco Vandeweghe, która w trzech setach pokonała Kristinę Mladenovic.

Carla Saurez Navarro wygrała pierwszego seta z Caroline Garcią 6:4, a w drugim prowadziła już 4:2, ale to Francuzka awansowała następnej fazy zawodów. Tenisistka z nad Sekwany o półfinał zagra z Andreą Petkovic, która pokonała Jelenę Janković.

O najlepszą czwórkę Dubai Duty Free Tennis Championships powalczą również Sara Errani i Madison Brengle. Włoszka pokonała Jarosławę Szwiedową, a Amerykanka wyeliminowała Petrę Kvitovą. Czeszka wygrała co prawda pierwszego seta bez straty gema, ale w dwóch kolejnych partiach lepsza była już tenisistka ze Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza runda
T. Babos, J. Goerges (Węgry, Niemcy, 4) – B. Strycova, R. Vinci (Czechy, Włochy) 6:3 3:6 11:9

Ćwierćfinał debla
C. Chuang, D. Jurak (Tajwan, Chorwacja) – A. Klepać, K. Srebotnik (Słowenia) 6:1 4:6 12:10