Kuzniecowa wygrywa, Safina przegrywa

/ Tomasz Krasoń , źródło: pacificlifeopen.com, foto: Agencja Triada (jandscup.pl)

Główne faworytki imprezy Pacific Life Open w Indian Wells wygrały swoje niedzielne mecze. Do czwartej rundy turnieju awansowały: Swietłana Kuzniecowa (nr 2), Maria Szarapowa (nr 4) oraz Daniela Hantuchova (nr 5). Największe niespodzianki piątego dnia imprezy do porażki Dinary Safiny i Shahar Peer. Gładko swoje spotkanie przegrała także była liderka rankingu WTA, Francuzka Amelie Mauresmo.

Jako pierwsza z zawodniczek czołówki na kort wyszła 22-letnia Kuzniecowa. Mieszkająca na co dzień w Monte Carlo zawodniczka wyeliminowała z turnieju Słowaczkę Dominikę Cibulkovą – ćwierćfinalistkę dwóch tegorocznych imprez WTA. Mimo jednostronnego rozpoczęcia (Rosjanka wygrała pierwszą partię 6:1), spotkanie okazało się trudną przeprawą dla triumfatorki US Open 2004. W drugim secie 18-letnia Słowaczka prowadziła 5:0, gdy nastąpił zryw w grze Kuzniecowej. Zwyciężczyni dziewięciu turniejów pod egidą WTA wygrała kolejne 4 gemy, ale i tak nie dała rady rozstrzygnąć na swoją korzyść całego seta.

Kuzniecowa tak podsumowała zaistniałą sytuację: „To było dla mnie bardzo ważne. Nie chciałem zaczynać trzeciego seta po porażce do 0. Dlatego zmieniłam swoją grę, co pozwoliło zagrać mi lepiej w rozstrzygającym secie”.

W decydującej partii znów lepsza okazała się Rosjanka, wygrywając do trzech. W walce o ćwierćfinał jej rywalką będzie Dunka polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki.

Inną Rosjanką, która w niedzielę wygrała swój mecz trzeciej rundy, była Maria Szarapowa. Niepokonana w tym sezonie tenisistka ograła 7:5 6:3 Greczynkę Eleni Daniilidou. Turniejowa „czwórka” męczyła się z trzydziestą siódmą w rankingu zawodniczką prawie 2 godziny. W ostatecznym rozrachunku lepsza okazała się jednak Zwyciężczyni trzech imprez wielkoszlemowych, poprawiając bilans tegorocznych spotkań na 16:0 i bezpośrednich starć z Daniilidou na 6:0. Kolejną przeciwniczką triumfatorki turnieju w Indian Wells sprzed dwóch lat będzie rozstawiona z piętnastką Ukrainka Alona Bondarenko.

Szarapowa po meczu podzieliła się swoimi problemami: „To był nierówny mecz z mojej strony. Początkowo po prostu nie widziałam piłki, źle się poruszałam. Zawsze gra się ciężko z rywalkami, po których nie wiadomo, czego się spodziewać”.

Do kolejnej rundy awansowała także Słowaczka Daniela Hantuchova. 24-latka z Popradu odprawiła w dwóch krótkich setach Chinkę Jie Zheng 6:4 6:2. W obu partiach obrończyni tytułu traciła własne podanie, ale liczba uzyskanych przez nią przełamań rekompensowała te straty z nawiązką. Kolejną przeszkodą turniejowej „piątki” będzie Hinduska Sania Mirza.
Właśnie spotkanie Sanii Mirzy z Shahar Peer (numer 9) było najbardziej zaciętym spotkaniem piątego dnia. Rozstawiona z numerem 25 Hinduska potrzebowała aż 2 godzin i 30 minut, aby wyeliminować wyżej notowaną tenisistkę. Było to czwarte spotkanie pomiędzy tymi zawodniczkami, Mirza wygrała po raz trzeci. Jest to najlepszy występ 21-letniej Hinduski w Indian Wells. W swoim debiucie w 2006 roku osiągnęła trzecią rundę.

Wyjątkowo gładko swój mecz trzeciej rundy przegrała Francuzka Amelie Mauresmo. Rozstawiona z numerem 17 zawodniczka uległa Alonie Bondarenko 1:6 2:6. Spotkanie trwało zaledwie 1 godzinę i 4 minuty, a 27-letnia mistrzyni dwóch imprez wielkoszlemowych popełniła w nim 7 podwójnych błędów serwisowych.

Wyłoniona została także rywalka dla naszej Agnieszki Radwańskiej. Polka znowu nie spotka się z zawodniczką rozstawioną, gdyż turniejowa „ósemka” Dinara Safina uległa Amerykance Ashley Harkeroad. 22-latka z Rossvile tylko raz straciła własne podanie. Awans do czwartej rundy jest dla niej nie tylko najlepszym osiągnięciem w historii występów w Indian Wells, ale także największym sukcesem w tym sezonie. Dotychczas osiągnęła półfinał w Hobart i finał ITF w Midland.