Sydney: efektowny triumf Kuzniecowej

Swietłana Kuzniecowa w imponującym stylu sięgnęła po tytuł w turnieju rangi „Premier” w Sydney. Rosjanka najpierw wygrała, blisko trzygodzinną konfrontację, w półfinale z Simoną Halep, a następnie w finale straciła zaledwie dwa gemy z Monicą Puig.

Wczorajszą rywalizację w Sydney storpedowały opady deszczu i udało się rozegrać tylko kilka gemów obu półfinałów turnieju kobiet. Na dzisiaj zaplanowano dokończenie tych spotkań oraz mecz finałowy.

Na korcie centralnym emocjonujący pojedynek stoczyły Kuzniecowa i Halep. W pierwszym secie Rosjanka prowadziła 4:2. Halep odrobiła straty, a w dziesiątym gemie (przy podaniu Rosjanki) nie wykorzystała trzech piłek setowych (w tym dwóch od 15-40). Ostatecznie doszło do niecodziennego tie breaka – na dwanaście rozegranych punktów jedenaście wygrała tenisistka odbierająca podanie! Tą jedyną piłkę przy swoim serwisie zapisała na konto Rosjanka.

Trzy pierwsze gemy drugiego seta zakończyły się przełamaniami – dwa z nich zdobyła Halep, która przewagę utrzymała do końca. W trzeciej partii kluczowe rozstrzygnięcie przyszło w szóstym gemie, gdy Rosjanka zdobyła przełamanie. Przy 3:5 Halep miała jeszcze break pointa, ale pochodząca z St. Petersburga tenisistka wygrała od stanu 30-40 trzy kolejne punkty. Mecz trwał dwie godziny oraz 45 minut.

Zupełnie inny przebieg miał drugi półfinał. Belinda Bencic po przegraniu pierwszego seta z Monicą Puig 0:6, zrezygnowała z dalszej rywalizacji. Szwajcarka od początku miała duże problemy z poruszeniem się po korcie i chociaż nie korzystała z pomocy medycznej, widać było, że ma problemy zdrowotne.

Wielkich emocji nie dostarczył także mecz finałowy. Kuzniecowa potrzebowała zaledwie 55 minut, aby wygrać z Puig 6:0, 6:2. Dla Rosjanki jest to szesnasty w karierze tytuł WTA, a pierwszy w Sydney (sześć lat temu przegrała mecz finałowy z Justine Henin).

22-letnia Puig po raz drugi wystąpiła w finale turnieju WTA (w 2014 roku wygrała imprezę w Strasbourgu). Portorykanka w Sydney przedzierała się przez eliminacje, a w drodze do finału pokonała m.in. Samanthę Stosur oraz Annę Karolinę Schmiedlovą. Monica Puig będzie rywalką Magdy Linette w pierwszej rundzie Australian Open (więcej o losowaniu piszemy TUTAJ).