Spacerek Zheng, walka Sawczuk i Korytsewa dla Radwańskiej

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Obok emocjonujących meczów Polek w Indian Wells odbyło się także czternaście innych spotkań pierwszej rundy singla. Do kolejnej fazy turnieju awansowały m.in.: Jie Zheng, Edina Gallovits, Klara Zakopalova, Caroline Wozniacki oraz Olga Sawczuk, która pokonała swoją rywalkę w tie-breaku trzeciego seta.

Jako pierwsza do drugiej awansowała Chinka Jie Zheng. 24-letnia tenisistka, która wraca na światowe korty po kontuzji stawu skokowego, wyeliminowała w dwóch błyskawicznych setach doświadczoną Francuzkę Emilie Loit. Mecz zakończył się wynikiem 6:0 6:1 po 53 minutach gry. Dla zwyciężczyni trzech singlowych imprez WTA jest to pierwsze wygrane spotkanie w głównym turnieju WTA po powrocie do gry. Klasyfikowana na 216 miejscu w rankingu Zheng, dzięki zwycięstwu w środowym meczu przeciwko Loit, zapewniła sobie ponowny awans do drugiej setki. Jej rywalką w kolejnej rundzie będzie rozstawiona z „trzydziestką” Ukrainka Katerina Bondarenko.

Najbardziej zaciętym spotkaniem pierwszego dnia turnieju było starcie Olgi Sawczuk z Jaroslawą Szwedową. Mecz rozpoczął się od przewagi zwyciężczyni ubiegłorocznej imprezy w Bangalore, Szwedowej, która wygrała seta 6:2. Jednak kolejne partie rozstrzygała na swoją korzyść Rosjanka, wygrywając je 6:4 i 7:6. Obie zawodniczki są urodzone we wrześniu 1987 roku, ich ranking singlowy także jest podobny (Sawczuk 96 WTA, Szwedowa 91 WTA). W drugiej rundzie tenisistka mieszkająca w Doniecku zagra z Sanią Mirzą (numer 21), która awansowała już w Indian Wells do 1/8 debla.

Swój mecz wygrała także Dunka polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki. 17-letnia tenisistka z Odense pokonała Węgierkę Melindę Czink. Wyrównana walka miała miejsce tylko w drugim secie, gdy zawodniczki musiały rozegrać tie-breaka. Lepsza w nim okazała się czterdziesta siódma w rankingu Dunka i po 1 godzinie i 23 minutach wygrała całe spotkanie 6:2 7:6(4). Największym tegorocznym sukcesem Wozniacki jest 4 runda w wielkoszlemowym Australian Open. Teraz na jej drodze do osiągnięcia podobnego wyniku stanie Rosjanka Maria Kirilenko.

Ze zmiennym szczęściem rywalizowały Amerykanki. Do drugiej rundy zdołały awansować: Jill Craybas, grająca z „dziką kartą” Angela Haynes oraz Ashley Harkleroad. Ta sztuka nie udała się Meilen Tu (pokonanej przez Makarową) oraz Lilii Osterloh (słabszej od kwalifikantki Stephenie Cohen-Aloro). Najdłużej ze swoją rywalką walczyła Jill Craybas, która po 1 godzinie i 45 minutach wyeliminowała z imprezy czeską kwalifikantkę Barborę Zahlavovą Strycovą 7:6 6:4. Angela Haynes przegrywała w pierwszej partii już 0:4, ale zdołała przełamać niemoc i ostatecznie mogła cieszyć się z pokonania Sary Errani z Włoch. Bezproblemowo do drugiej rundy dostała się 22-letnia Ashley Harkleroad, pokonując Tatianę Pierebiejnis 6:2 6:0. Zrewanżowała się tym samym rywalce ze wschodu za dwie poprzednie porażki (m.in. na Roland Garros).

W środę wyłoniona została także rywalka dla Agnieszki Radwańskiej. Rozstawiona z numerem dziesiątym Polka zmierzy się z Ukrainką Marią Korytsewą, która pokonała w pierwszej rundzie Francuzkę Nathalie Dechy. Spotkanie było raczej jednostronne, gdyż finalistka imprezy w Kalkucie triumfowała 6:1 6:4. Będzie to trzecie starcie pomiędzy Polką i Ukrainką. Dotychczas jest remis 1:1.

W czwartek na kortach w Indian Wells odbędą się pozostałe spotkania pierwszej rundy. Do walki staną między innymi: Sabine Lisicki z Gretą Arn, Ioana Raluca Olaru z Meng Yuan, czy Gisela Dulko z Julie Ditty. Rozstawione zawodniczki zainaugurują turniej w piątek.

Wyniki meczów pierwszej rundy singla:
Jie Zheng (Chiny) – Emilie Loit (Francja) 6:0 6:1
Olga Sawczuk (Ukraina) – Jarosława Szwedowa (Rosja) 2:6 6:4 7:6(4)
Caroline Wozniacki (Dania) – Melinda Czink (Węgry, Q) 6:2 7:6(4)
Jill Craybas (USA) – Barbora Zahlavova Strycova (Czechy) 7:6(2) 6:4
Angela Haynes (USA, WC) – Sara Errani (Włochy) 7:5 6:2
Ashley Harkleroad (USA) – Tatiana Pierebiejnis (Ukraina) 6:2 6:0
Maria Korytsewa (Ukraina) – Nathalie Dechy (Francja) 6:1 6:4

Zobacz komplet wyników pierwszego dnia turnieju kobiet Pacific Life Open w Indian Wells