Zacięta rywalizacja sióstr Williams

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

W półfinale turnieju Bangalore Open doszło do pasjonującego tenisowego klasyku, pierwszy raz US Open 2005 po przeciwnych stronach siatki stanęły siostry Serena i Venus Williams. Wygrała pierwsza z nich, ale dopiero w tie-breaku trzeciego seta. W jutrzejszym finale Amerykanka zmierzy się z Patty Schnyder, która pewnie pokonała Chinkę Yan Zi.

Rywalizacja sióstr Williams to cała, bogata historia. Przed dzisiejszym startem miały one wyrównany bilans wzajemnej rywalizacji (7-7), a aż sześć tych pojedynków było wielkoszlemowymi finałami (pięć z nich wygrała Serena)! Do dnia dzisiejszego o losach żadnego z tych spotkań nie decydował tie-break trzeciego seta.

Pojedynek w Bangalore lepiej rozpoczął się dla Sereny Williams, która w pierwszej partii dwukrotnie przełamała starszą siostrę i dzielnie broniła własnego podania (wybroniła łącznie siedem break pointów!). W drugim secie role się odwróciły, Venus uzyskała aż trzy przełamania i mimo, że raz straciła swój serwis, wygrała 6:3.

Apogeum emocji przypadło na decydującą partię. Obie Amerykanki dużo skuteczniej serwowały, Serenie udało się zdobyć jednego breaka i przy własny podaniu prowadziła już 5:4. Młodsza z sióstr Williams miała w dziesiątym gemie nawet jedną piłkę meczową, ale Venus udało się wyrównać, a następnie doprowadzić do tie-breaka. Ten również zaczął się od bardzo wyrównanej rywalizacji, jednak od stanu 3:3 trzy kolejne piłki padły łupem Sereny. Młodsza z sióstr nie wykorzystała co prawda pierwszej piłki meczowej w tie-breaku, a drugiej w meczu, ale kolejnej okazji już nie zmarnowała, wygrywając ostatecznie 7:4.

O tytuł w Indiach Serena Williams powalczy jutro z Patty Schnyder. 29-letnia Szwajcarka nie dała dziś większych szans Chince Zi Yan, wygrywając w siedemdziesiąt pięć minut 6:3, 6:4. Tenisistce z Azji będzie musiała wystarczyć satysfakcja z pokonania w ćwierćfinale czwartej na świecie Jeleny Jankovic. Schynder z kolej osiągnęła pierwszy w tym roku finał turnieju WTA, a dwudziesty trzeci w karierze.