US Open: Szafarzova odpada, słodka zemsta Curenko

/ Antoni Cichy , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Lesia Curenko zrewanżowała się Lucie Szafarzovej za porażkę w New Haven i wyeliminowała ją w pierwszej rundzie US Open. Niespodziewanych rozstrzygnięć nie było w meczach z udziałem Simony Halep oraz Caroline Wozniacki.

26-letnia Ukrainka przebojem wdziera się do światowej czołówki. Tego lata zdobyła w Stambule pierwszy tytuł WTA kosztem Urszuli Radwańskiej. Sukces odniesiony nad Bosforem zapoczątkował jej fantastyczną serię. W Toronto dotarła do ćwierćfinału, a w New Haven półfinału, w którym uległa Szafarzovej. Na okazję do rewanżu nie czekała długo, bo los umożliwił jej to już w w pierwszej rundzie US Open. Curenko ze sposobności skorzystała. – Rozmawiałam z trenerem o tym, co zmienić. Zmieniłam nieco serwis, czyniąc ruch aktywniejszym. Miałam problem z odbiorem piłek, bo jest leworęczna, ale dzisiaj bardziej trzymałam się końca kortu – tłumaczyła rewelacja ostatnich tygodni.

Ukrainka znakomicie spisywała się w pierwszym secie i po dwóch przełamaniach prowadziła z turniejową „szóstką” już 5:2. Wtedy dała się przełamać, ale nie roztrwoniła całej przewagi i wygrała 6:4. Druga partia zaczęła się od szturmu 26-latki, która w pierwszych trzech gemach oddała finalistce Rolanda Garrosa tylko 3 punkty. Od stanu 3:0, choć nie wskazuje na to wynik, set był niezwykle wyrównany. W decydujących momentach lepiej radziła sobie jednak Curenko i to przesądziła o jej zwycięstwie 6:1. W drugiej rundzie Ukrainka zmierzy się z Varvarą Lepchenko, która nadspodziewanie gładko pokonała 6:1, 6:1 Kirsten Flipkens.

Zwycięstwo Curenko trudno nazwać sensacyjnym, patrząc na jej ostatnie występ. Na takie miano zasługiwałyby natomiast wygrane Mariny Erakovic i Jamie Loeb, które zmierzyły się odpowiednio z Simoną Halep oraz ubiegłoroczna finalistka Caroline Wozniacki.

Rozstawiona z numerem 2 Rumunka wygrała 6:2, 3:0, bo przed czwartym gemem drugiej partii Australijka kreczowała z powodu kontuzji kolana. Dołączyła tym samym do długiej listy zawodników i zawodniczek, którzy na Flushing Meadows nie ukończyli spotkań. Halep w drugiej rundzie czeka spotkanie z Kateriną Bondarenko. Dunka polskiego pochodzenia dała natomiast krótką, bo trwającą 63 minuty lekcję tenisa 20-letniej Amerykance grającej z dziką kartą.

Szybko z rywalką uporała się także Wiktoria Azarenka. Finalistka US Open z 2012 i 2013 roku pokonała 6:1, 6:2 Lucie Hradecką. Jednego gema więcej przeciwniczce (Alexandrze Dulgheru) oddała Angelique Kerber.