New Haven: czeski finał dla Kvitovej

/ Antoni Cichy , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Petra Kvitowa zwyciężyła Lucie Safarzovą w finale turnieju w New Haven. Pogromczyni Agnieszki Radwańskiej wygrała 6:7(6), 6:2, 6:2 i obroniła tytuł wywalczony przed rokiem.

Czeszki spotkały się ze sobą po raz siódmy. Dla Safarzovej ten siódmy raz miał być szczęśliwy – w poprzednich pojedynkach za każdym musiała uznać wyższość bardziej utytułowanej rodaczki. Finał Connecticut Open tego nie zmienił.

Po pierwszym secie Safarzova była na dobrej drodze do pierwszego zwycięstwa nad dwukrotną triumfatorką Wimbledonu. Żadna z zawodniczek nie pokusiła się o przełamanie (Kvitova obroniła w trzecim gemie jedynego break pointa) i decydował tie break.

Szósta rakieta świata od razu zaliczyła mini breaka, jednak krajanka odrobiła stratę, zdobywając punkt na 3-3. Kolejne małe przełamanie dawało Safarzovej prowadzenie 5-4, a po chwili dwie piłki setowe. Żadnej z nich nie wykorzystała, jednak przy stanie 6-6 Kvitova ponownie straciła serwis. Tym razem już się jej nie upiekło.

Podrażniona turniejowa „dwójka” przystąpiła do ofensywy już na samym początku drugiego seta, co zaowocowało dwoma break pointami – niewykorzystanymi. Obrończyni na przełamanie musiała poczekać do trzeciego gema. Wtedy objęła prowadzenie 3:1, potem podwyższyła do 5:1 za sprawą drugiego breaka. Pewnie utrzymane podanie pozwoliło wyrównać stan rywalizacji w meczu i doprowadzić do trzeciej partii.

Safarzova, przynajmniej tak się zdawało, szybko wymazała z pamięci drugiego seta i zaczęła trzeciego bardzo udanie – od wygranego do 0 gema serwisowego. Przy stanie 1:1 – podobnie jak kilkadziesiąt minut wcześniej – ponownie została przełamana. Ten break pozwolił Kvitovej przejąć kontrolę nad spotkaniem. Przy własnym podaniu oddała, począwszy od czwartego gema, oddała rodaczce tylko trzy punkty. Dorzuciła do tego jeszcze jedno przełamanie.

Connecticut Open to pierwszy turniej, w którym 25-latka triumfowała trzykrotnie. Tytuł w New Haven zdobyła rok temu, a wcześniej w 2012 roku. Przed dwoma laty również miała szansę na zwycięstwo, ale w finale uległa Simonie Halep.