Bukareszt: udany rewanż Schmiedlovej

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Anna Schmiedlova zrewanżowała się Sarze Errani i wygrała turnieju WTA International w Bukareszcie. Dla 20-letniej Słowaczki to drugi tytuł w karierze.

Schmiedlova i Errani spotkały się już w tym sezonie w jednym finale turnieju WTA. W Rio de Janeiro w dwóch setach triumfowała wyżej notowana Włoszka. Teraz 20-letnia Słowaczka wzięła rewanż, na dodatek w najlepszym momencie, również w finale imprezy WTA.

Finał bukaresztańskiej imprezy nie był jednak spotkanie łatwym. Pierwszy set przypominał maraton – trwał 1 godzinę i 13 minut, a rozstrzygnięcie zapadło dopiero po tiebreaku. Przed nim obie panie zdobyły po dwa przełamania, ale w kluczowej rozgrywce 7-3 zwyciężyła Słowaczka. Schmiedlova nie miała łatwiejszego zadania w drugiej partii. 28-letnia Włoszka jak to ma w zwyczaju walczyła o każdą piłkę i do stanu 3:3 rywalizacja była bardzo zacięta. Dopiero wówczas Schmiedlovej udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Przełamała podanie Errani, po chwili utrzymała serwis i dołożyła kolejnego breaka, czym zakończyła mecz finałowy. Po 2 godzinach i 7 minutach gry triumfowała 7:6(3), 6:3.

Dla Schmiedlovej to drugi singlowy triumf w cyklu WTA. Premierowy tytuł zdobyła w tym sezonie przed polską publicznością, podczas turnieju Katowice Open. Finałowe zwycięstwa nad Errani ma również dodatkową wartość – dla Słowaczki to pierwsza w karierze wygrana z rywalką klasyfikowaną w czołowej dwudziestce rankingu WTA.

Wciąż nie mogę uwierzyć, że wygrałam. To był naprawdę trudny mecz, a Sara jest niesamowitą tenisistką – mówiła Schmiedlova. – Wiedziałam, że ona gra bardzo dobrze i że trudno będzie koncentrować się na każdym punkcie, bo wymiany z nią są bardzo długie.

– Po wygraniu pierwszego seta starałam się zrobić wszystko, żeby wygrać też drugiego, bo po prostu nie mogłam sobie wyobrazić siebie walczącej z nią w trzeciej partii. Dlatego naprawdę się cieszę, że zakończyłam spotkanie w dwóch setach – dodała Słowaczka.

W turnieju gry podwójnej najlepsze okazały się Oksana Kałasznikowa i Demi Schuurs. W finale Gruzinka i Holenderka pokonały 6:2, 6:2 reprezentantki gospodarzy, Andreę Mitu i Patricię Marię Tig.

Finał singla:
Anna Schmiedlova (Słowacja, 7) – Sara Errani (Włochy, 1) 7:6(3), 6:3

Finał debla:
O. Kałasznikowa, D. Schuurs (Gruzja, Holandia, 4) – A. Mitu, P.M. Tig (Rumunia, WC) 6:2, 6:2